Nükleer tıp teknisyen/teknikerlerinin mesleki bilgi seviyesi ile depresyon arasındaki ilişki
The relationship between the depression and professional knowledge level of nuclear medicine technicians
  1. Tez No: 513249
  2. Yazar: FATİH EMRE TUTARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN OZAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma 2018 yılında İstanbul ilinde görev yapan, Nükleer Tıp Tekniker ve Teknisyenlerine, gönüllülük esas alınarak uygulanmıştır. Araştırma örneklemine araştırmacı tarafından Nükleer Tıp Çalışanları Mesleki Bilgi Anketi, Demografik Bilgi Soruları ve Minnesota İş Doyum Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği sunulmuş ve katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak; bilgi eksikliğinin belirsizlikle olan ilişkisi, belirsizliğin stresle olan ilişkisi ve son olarak da stresin depresyonla olan ilişkilerinin olmasından yola çıkılarak Beck Depresyon Ölçeği puanı ile Mesleki Bilgi arasında negatif ilişki bulunmuştur. Ülkemizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve mesleki örgütler çalışanların mesleki bilgi seviyesinin artışına yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tür çalışmalar medikal radyasyon çalışanlarının yaşam kalitesini arttırabilecek faaliyetlerden biri olabilir
Özet (Çeviri)
This thesis investigation was applied to Nuclear Medicine technicians and technicians who works in Istanbul province and volunteer to participate in 2018. Demographic Information Questionnaire and Minnesota Job Satisfaction Scale, Beck Depression Scale and Uncertainty Intolerance Questionnaire were presented by the researcher and analyzed by the SPSS program. In the thesis study, the relationship between the level of professional knowledge and depression was investigated as a result of the lack of information, the uncertainty of stress, and the relationship between stress to depression. As a result of this study, a negative correlation was found between the Beck Depression Scale score and the Vocational Knowledge. The non-governmental organizations and professional organizations operating in Turkey are running projects in order to achieve that increasing the professional knowledge level of the employees. Hence, this may be one of the aktivites that may increase the life quality of medical radiation employees.