Ebeveynlerin bebeklik döneminde karşılaştığı problem davranışlar ve çözüm yaklaşımları
Problem behaviours that parents encounter in toddlerhood and their approaches for solutions
  1. Tez No: 513487
  2. Yazar: SÜMEYRA GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKTAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada ebeveynlerin bebeklik döneminde karşılaştığı problem davranışlar ve çözüm yaklaşımları, geliştirilen Bebeklikte Problem Davranış Ölçeği (BEPDÖ) ve sonrasında yapılan karma araştırma yöntemi ile incelenmiştir. İlk aşamada, Ankara ili Keçiören ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı ve 19-36 ay içerisinde bebeği olan 295 ebeveynin katılımı ile sınanan 20 maddelik BEPDÖ'nün Cronbach's Alpha katsayısı 0.89 ile güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra yapılan karma araştırmaya, Ankara ilinde ikamet eden, bebeği 19-36 ay aralığında olan 404 ebeveyn, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle katılmıştır. Nicel çalışma sonucunda eğitim kurumuna devam eden ve etmeyen bebekler arasında, tek çocuğu olan ebeveynlerle iki çocuğu olan ve tek çocuğu olan ebeveynlerle üç ve üzeri çocuğu olan ebeveynler arasında, birinci doğum sırasına sahip bebeklerle iki ve üzeri doğum sırasına sahip bebekler arasında, çocuk eğitiminde aile büyüklerinden yararlanan ebeveynlerle yararlanmayanlar arasında, çocuk eğitiminde yazılı kaynaklardan yararlanan ebeveynlerle yararlanmayanlar arasında BEPDÖ toplam puan ortalamaları açısından anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel kısmında ise ebeveynlerin problem davranış karşısında çoğunlukla konuşma, dikkat dağıtma, bebeğin sakinleşmesini bekleme, fiziksel temas kurma, uyarma yöntemlerine başvurduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, problem behaviours that parents encounter in toddlerhood and their approaches for solutions are investigated with the developed Toddler Problem Behavior Scale (TPBS) and by mixed research. At first, it was tested that TPBS is reliable with 295 parents who has child between 19-36 months and was registered the Family Health Centers in Ankara province Keçiören county; with 0.89 Cronbach's Alpha Coefficient, the scale was reliable. Second, there was a mixed research that 404 parents who lived in Ankara and whose child was between 19-36 months participated, they were chosen by simple random sampling. Quantitative research's results were showing that there was TPBS mean score significance between the toddlers who is educated in a preschool and not educated, between the parents who has only one child and two children, between the parents who has only one child and three and over children, between the toddlers who has first birth order and second and over birth order, between the parents who follow up family elders as a source of child education and the parents not follow up them, between the parents who use inscribed sources for child education and parents not use them. Qualitative research's result showed that the parents mostly talk with toddler, distract the toddlers attention, wait for toddlers calming down, have physical contact with toddler, warn the toddler against problem behaviors.