Bruininks-Oseretsky motor yeterlik testinin geçerlik, güvenirlik çalışması ve beş-altı yaş grubu çocuklara uygulanan cimnastik eğitim programının motor gelişime etkisinin incelenmesi
The study of validity and reliability of Bruininks Oseretsky motor proficiency test and the effects of gymnastics education program on motor development of five-six years-old children
- Tez No: 182428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasınınyapılması, beş-altı yaş grubu çocuklara uygulanan cimnastik eğitim programının motor gelişimde etkiliolup olmadığının incelenmesi ve cinsiyet ve yaşın motor gelişim düzeylerinde farklılık yaratıpyaratmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın geçerlik ve güvenirlik uygulamasına Ankara ilmerkezinde bulunan Batıkent ve Sardunya Anaokulunda bulunan beş-altı yaş grubundan toplam 128çocuk dâhil edilmiştir. Cimnastik eğitim programı uygulaması kapsamında deney grubuna 32, kontrolgrubuna 32 (Batıkent Anaokulu) ve plesabo kontrol grubuna 32 (Sardunya Anaokulu) olmak üzere toplam96 çocuk katılmıştır. Deney grubundaki çocuklar motor gelişimlerine yönelik 12 hafta boyunca haftadaiki kez cimnastik eğitim programı uygulanmıştır. Bu süreç içerisinde kontrol ve placebo kontrol grubunaböyle bir eğitim verilmemiştir. Araştırmada çocuklara genel bilgi formu ve Bruininks-Oseretsky MotorYeterlik Testi (BOMYT) uygulanmıştır. BOMYT geçerlik çalışması kapsamında uzman görüşü,öğretmen değerlendirmelerine göre iyi ve zayıf olarak iki gruba ayrılan çocukların BOMYT puanlarının t-test ve BOMYT ile Okul Öncesi Çocukların Motor Performanslarını Değerlendirme Testi korelasyonanalizleri yapılmıştır. BOMYT'i güvenirlik çalışması kapsamında madde toplam test korelasyonu, üst vealt %27'lik grupların t-testi, iç tutarlık, iki yarı test korelasyonu, test-tekrar test ve bağımsızdeğerlendiriciler arası korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada deneysel işlemden elde edilenverilerin analizinde Tek Faktörlü ve İki Faktörlü Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır.BOMYT'nin beş-altı yaş grubu çocuklar için geçerli ve güvenilir olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research are to investigate the validity and reliability of Bruininks-Oseretsky Test ofMotor Proficiency, also to examine the effect of gymnastic education program on the five-six years oldchildren?s motor development and to determine the effects of sex and age on motor development. Thesampling of validity and reliability part of this study constituted of 128 children attending to the Batıkentand Sardunya Kindergarten in Ankara and implementation part of this study consisted of 96 children, 32experimental and 32 control group (Batıkent Kindergarten) and 32 placebo control group (SardunyaKindergarten). Gymnastic education program which lasted 12 weeks applied to the children inexperimental group twice a week for improving their motor development. Control and placebo controlgroups were not receive any gymnastic education during the same period of time. ?General InformationForm? and ?Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency (BOTMP)? were used to get data fromchildren. For the validity of BOTMP expert opinion, t-test between teacher evaluation scores andcorrelation analysis between the scores of BOTMP and Test of Performance Evaluation of PreschoolChildren were conducted. For the reliability analysis item total test correlation, t-test of upper 27% -lower 27% groups, internal consistency, split-half test correlation, test-retest correlation and interratercorrelation analysis alpha coefficient were used. In experimental part of the study, One-Way and Two-Way ANCOVA analysis was conducted. The results of the statistical analysis pointed out that BOTMPcan be valid and reliable for five-six year-old children.