İşletmelerde borçlanma kararlarının alınmasında fon akım analizinin önemi ve bir uygulama
  1. Tez No: 51373
  2. Yazar: FİGEN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İşletmeler, belirli bir dönem içinde sağlamış oldukları mali kaynakları ve bunların kullanım yerlerini göstermek suretiyle, bilanço ve gelir tablosunda görülmeyen fon akımını ortaya koyabilmek için Fon Akım Tablosunu düzenlemektedirler. Ve bu düzenlenen fon akım tablosu aracılığıyla yapılan analize Fon Akım Analizi denir. Fon akım analiziyle işletmeler hangi fon kaynaklarını, nerelerden elde ettiklerini ve bunları nerelerde kullandıklarını belirleyebilmekte, ayrıca yapılan analizin sonucuyla işletmenin incelenen dönem itibariyle fon oluşturma gücünün ne olduğu; işletmenin gelecek dönem için fon ihtiyacının olup olmayacağı; eğer, olursa bu ihtiyacı kendi imkanlarıyla karşılayabilecek mi? Yoksa ihtiyacı dışarıdan mı karşılaması gerekeceği belirlenebilir. Bu sonuçlar itibariyle, fon akım analizi işletmeler için önemlidir. Çünkü, işletmelerin faaliyetlerini verimli bir şekilde sürdürebilmesi ve karlılıklarını artırabilmesi, en uygun kaynaklarla fon oluşturabilmiş olmasına ve bunları yine en uygun yerlerde kullanmış olmasına bağlıdır. Bunu yapmayı başarabilen işletmeler gelecek dönemde fon ihtiyacı duysa bile, ihtiyacını en uygun şekilde karşılayabilecek ve faaliyetlerini aksatmadan sürdürebilecektir.Fon akım analizinin sonuçlarını, kullanıcılar açısından değerlendirecek olursak; bu sonuçlarla yöneticiler, işletmenin gelecekteki durumunun ne olabileceğini önceden belirleyebilir ve bu sonuçlar bazı konularda karar verebilmelerine yardımcı olabilmektedir. Ortaklar ise, işletmenin mali gücünü kolaylıkla değerlendirebilmekte ve geleceğe ilişkin beklentilerini ona göre yönlendirebilmektedir. Ayrıca işletmeye kredi verenler açısından da işletmenin borç ödeme yeteneğini saptamak konusunda yardımcı olabilmesinden dolayı fon akım tablosunun ve yapılan analizinin önemi fazladır. Bu sebepledir ki; fon akım tablosu günümüzde hem iç raporlamada, hem de dış raporlamada önemli bir mali tablo olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
By means of showing the expenses and the financial sources which the company supplied in a specific period, companies preapere fund trend charts in order to find out the balance sheet and the fund trend which can't be seen in the income chart. The analysis wich is done by using a fund trend chart is called“The analysis of the fund trend”. By the help of this analysis companies can determine from where they get the financial sources and where they spend them. Moreover, as the from the period, we can understand the recent fund power of the company and if the company will need a fund for the next period and if it will how it will cover it, by using its own resources or by using exterior resources. According to these results, the analysis of fund trend is very important for the companies. In order to continue their activities in a productive way and to increase the profitableness, companies should spend the fund on the right things. The companies which managed this will be able to profit their fund needs and continue their activities without a hitch, in the next period. If we sum up the results of the analysis of the fund trend from the point of the users; The managers can predict the position of the company in the future, and can get help from the chart while he is giving a decision. Partners.can evaluate the economic power of the company and make their future plans according to these results. Moreover the ones who give credit can learn if the company will be able to pay its debt or not. So today, the analysis of fund trend chart is an important financial chart for both in and out reports of the companies.