Posteriyor füzyon cerrahisi sonrası adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde gövde kas enduransı, statik ayakta durma dengesi ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Assesment of trunk muscle endurance, static standing balance and quality of life in individuals with adolescent idiopathic scoliosis following posterior instrumentation fusion
  1. Tez No: 513801
  2. Yazar: FERHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI, DOÇ. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adölesan İdiyopatik Skolyozlu (AİS) bireylerde Posteriyor Enstrümantasyon Füzyon (PEF) cerrahisi sonrası gövde kas enduransı, statik ayakta durma dengesi ve yaşam kalitesini incelemektir. Çalışmaya 10-18 yaşları arasında cerrahiden sonra1-3 yıl süre geçmiş 20 AİS'li ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin lumbal bölge, eklem hareket açıklığı ölçümü universal gonyometre ile, esneklik değerlendirmeleri mezura ile, gövde ekstansör kas enduransı Biering- Sorensen testi ile, gövde fleksör kas enduransı Kraus Weber testi ile, postüral salınımları stabilometre ile, yaşam kalitesi Scoliosis Research Society-22 revised (SRS-22r) ölçeği ile değerlendirildi. Her iki grubun yaşam kalitesini karşılaştırabilmek amacıyla Kısa Form-12 (KF-12) ölçeği de kullanıldı. Lumbal bölge eklem hareket açıklığı ve esnekliği, gövde ekstansör ve fleksör kas enduransı ve KF-12 ölçeğinin fiziksel bileşen skoru sonuçları AİS'li bireylerde sağlıklı bireylere oranla daha düşüktü (p0,05). AİS'li bireylerin SRS-22r ölçeği bulgularına göre tüm alt parametrelere bağlı yaşam kalitelerinin kendi içlerinde iyi olduğu görüldü. Sonuç olarak, PEF cerrahisi öncesinde ve sonrasında AİS'li bireyler, gövde kas enduransının, postüral düzgünlüğün ve esnekliğin dahil edildiği değerlendirme programlarına ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate trunk muscle endurance, static standing balance and health ralated quality of life in patients with posterior instrumentation fusion (PIF) surgery. Twenty patients aged 10-18 years who underwent PIF surgery past 1-3 years and 20 healthy subjects were included in the study. Lumbar range of motion were assessed with universal goniometer flexibility were assessed with tape measure, trunk extensor muscle endurance was assessed with Biering-Sorensen test, trunk flexor muscle endurance was assessed with Kraus-Weber test, postural sway was assessed with Stabilometer, and health related quality of life was assessed with the Scoliosis Research Society-22 revised (SRS-22r) scale. The Short Form-12 (SF-12) questionnaire was also used to compare the quality of life in both groups. Lumbar range of motion, flexibility, trunk extensor and flexor muscle endurance, and physical component score of SF-12 scale were lower in patients than healthy controls (p 0.05). According to the SRS-22r scale findings of individuals with AIS, it was seen that all subparametric survival qualities were good within themselves. In conclusion, before and after PIF surgery, individuals with AIS are seem to need assesment programs include trunk muscle endurance, flexibility, and postural stability following surgery.