Finansal liberalizasyon ve Türkiye'de finansal liberalizasyona yönelik politikalar
- Tez No: 51416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmada finansal liberalizasyon ve Türkiye'de Finansal liberalizasyona yönelik politikalar incelenmiştir. 1980'li yıllara kadar birçok gelişmekte olan ülkede finans piyasaları ve finansal aracı kuruluşlar üzerine günümüzde finansal baskı olarak adlandırdığımız çeşitli politikalar uygulanmıştır. Bu politikaların uygulanmasını sağlayan düzenlemeler arasında kredi ve mevduat faiz oranlarına uygulanan tavanlar, yüksek zorunlu karşılık oranlan, ekonomide kredi talebine getirilen kısıtlamalar, yabancı sermayenin girişi ve döviz tutmaya getirilen kısıtlamalar sayılabilir. Ancak 1980'lerden sonra finansal liberalizasyon kavramının dünya ölçeğinde önem kazanmasından dolayı piyasaların bu tür baskıyı zorunlu kılan düzenlemelerden arındırılması fikrini gittikçe yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada finansal liberalizasyon sürecinin gelişimi de incelenmiştir. Finansal liberalizasyondan ekonomik açıdan farklı beklentilerin neler olabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Dünyada uygulanan liberalizasyon politikaları Türkiye'de de uygulamaya konulmuştur, bu anlam da Türkiye için 24 Ocak 1980 öncesi ve 1980 sonrası süreç, uygulanan ekonomi politikaları nedeniyle birbirinden kesin çizgilerle ayrılmaktadır. Bu süreçlerde uygulanan ekonomi politikaları kendi içerisinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ulaşılan sonuç inansal kontrol politikaları ekonomik yapı üzerinde olumsuzluklar yaratmıştır, bu nedenle sonuçlan dikkate alarak finansal liberalizasyon politikalarının ekonomik kalkınma politikalanyla uyumlu bir biçimde uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK In this study, financial liberalization and the policies inclined to the fiancial liberalization in Turkey were examined, till the years 1980, in many countiries which have been devoloped now-a days various policies that we called as financial repressed have been aplied to financial markets and financial intermediary foundations. Amang the arrangements providing the practice of these policies, the ceilings which have aplied to credit and deposits interest of rate, high neccesary reserve retes, the restrictions for the are dit demand in economy, entering of the forign capital and restrictions for keeping exchange can be accepted. However after 1980's that financial liberalization concept has concidered important in general world has gradually generalized the idea about the purifying from the arrangments that markets has made neccesary this kind of represend. In this work the improvement of the process of financial liberazation was examined what are the different hopes which are different from financial liberalization in economical aspect were being tried to explain The politics of liberalization in the world has been applied in Turkey. In this meaning for Turkey the earlier of 24 January 1980 and the after time of 1980 are certainly different from each other. The politics applied in this process were examined in themselves. The result of this work caused political negative effects of financial control on economical structure so it is necessary that financial liberalization politics must be carried out with the economical development politics in harmony. However, because the concept of financial liberalization gained importance in the world after 1980's, the idea of purifying the markets from the financial represend has gradually become widespread.