( 2+1 ) boyutta eğrisel koordinatlarda Dirac denklemleri
- Tez No: 514338
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, 2 uzay, 1 zaman boyutunda farklı potansiyel modelleri için Dirac denklemi çalışılmıştır. Düşük boyutlardaki Dirac denkleminin fiziksel uygulamaları yaygındır. Buna grafeni örnek verebiliriz. Grafen, grafitin iki boyutlu bir tabakası olup, elektronik cihazlar geliştirmek için uygun bir materyal olması beklenildiği için ilgi görmüştür. Dirac elektronları, Klein paradoksu nedeniyle elektron potansiyelleri ile grafende hapsedilemediğinden manyetik sınırlamanın düşünülmesi önerilmiştir. Bu çalışmalar ile kütlesiz yük taşıyıcıların uygun elektrik ve manyetik bariyerlerle hapsedilebilecekleri sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, farklı elektrik ve manyetik alan konfigürasyonları farklı sonuçlara sebep olur. Burada hem elektrik hem de manyetik alanların varlığında Dirac denklemlerinin analitik çözümleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Dirac equation for different potential models in 2 space, 1-time dimension was studied. Physical applications of the low-dimensions Dirac equation are common. Graphene is a good example of this. Graphene is a two-dimensional layer of graffiti and draws interest in the fact that it is expected to be a suitable material for the development of electronic devices. Since Dirac electrons cannot be closed on the graphene due to the Klein paradox, it is suggested that the magnetic limitation be considered. With these studies, it has been concluded that massless charge carriers can be imprisoned with suitable electrical and magnetic barriers. However, different electrical and magnetic field configurations cause different results. In the presence of both electric and magnetic fields, analytical solutions of Dirac equations were obtained.