Methods and tools for synchronized visualization of evolving networks
Evrimleşen ağların senkronize görselleştirilmesi için yöntemler ve araçlar
- Tez No: 514520
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çizge görselleştirme, biyolojik ağlar, sosyal ağlar ve bilgisayar ağları ilişkisel biçimindeki bilgileri iletmek ve analiz etmek için güçlü bir araçtır. Statik çizgelerin otomatik yerleştirilmesi üzerinde bol miktarda araştırma yapılmış ve bunları görselleştirmek için çok sayıda araç geliştirilmiştir. Ancak, birçok uygulamada, çizgeler statik değildir; zamanla değişmekte ve ya gelişmektedir. Bu boşluğu gidermek için iki yeni dinamik çizge yerleştirme yöntemi tasarladık, dinamik bir çizge yerleştirme kütüphanesi uyguladık ve dinamik çizgeleri etkili bir şekilde görselleştirmek ve karşılaştırmak için web tabanlı bir uygulama geliştirdik. Cytoscape.js-synched, ikisi bizim tarafımızdan önerilen üç farklı dinamik çizge yerleştirme algoritması gerçekleştiren bir yazılım kütüphanesidir. Dinamik çizgelerin düzeninde, ana kriter, zihinsel haritayı korumak ve aynı çizgenin farklı versiyonlarının yerleşimi arasındaki farkları en aza indirmektir. Düğüm düğüm örtüşmeleri, kenar kenar kesişim sayısı, toplam alan ve toplam kenar uzunluğu gibi genel yerleşim ölçütlerini en aza indirmek de önemlidir. Önerilen ve uygulanan algoritmalar, bu çelişen kriterlerin her ikisini de tatmin edici bir seviyede karşılamakta ve estetik olarak tatmin edici sonuçlar vermektedir. Cytoscape.js çizge yazılım kütüphanesi üzerine kurulan EVEN, dinamik çizgelerin görselleştirilmesi için oldukça özelleştirilebilir, açık kaynaklı, web tabanlı ve etkileşimli bir uygulamadır. İki veya daha fazla dinamik çizgenin görselleştirmesini ve otomatik senkronizasyon düzenini destekler. EVEN, senkronize çizge keşif özellikleri sağlayarak dinamik çizgelerin analizini daha pratik hale getirir. Aynı zamanda dinamik çizge oluşturmak ve düzenlemek için temel desteğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Graph visualization is a powerful tool to convey and analyze relational information in the form of networks such as biological networks, social networks, and computer networks. Abundant research has been conducted on the automatic layout of static graphs and numerous tools have been developed to visualize them. However, in many applications, graphs are not static; they change or evolve over time. To void this gap, we designed two new dynamic graph layout methods, implemented a dynamic graph layout library and developed a web-based application to visualize and contrast dynamic graphs effectively. Cytoscape.js-synched is a library that implements three different dynamic graph layout algorithms, two of which are proposed by us. In the layout of dynamic graphs, the main criteria is to keep the mental map and minimize the total distance among different versions of the same graphs. It is also important to minimize general layout metrics such as node to node overlaps, number of edge crossing, total area, and total edge length. Proposed and implemented algorithms address both of these conflicting criteria to a satisfactory level and result in aesthetically pleasing layouts. EVEN, which is based on Cytoscape.js graph library, is a highly customizable, open source, web-based, and interactive application for visualization of dynamic graphs. It supports visualization and automatic synchronized layout of two or more dynamic graphs. EVEN makes analysis of dynamic graphs more practical by providing synchronized graph exploration features. It also has basic support for constructing and editing dynamic graph.