Genelleştirilmiş üstel dağılımın ilerleyen tür tip II sağdan sansürlü örnekleme dayalı parametrelerinin em tahmin edicisi
Estimation of parameters of the generalized exponential distribution based on progressive type II right censoring using the EM algorithm
- Tez No: 514521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜRÜNLÜ ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, genelleştirilmiş üstel dağılıma ait bilinmeyen parametrelerinin istatistiksel tahmini ilerleyen tür tip II sağdan sansürlü örneklem durumunda incelenmiştir. Bilinmeyen parametrelerin en çok olabilirlik tahmin edicileri Newton-Raphson ve Beklenti Maksimizasyonu (EM) algoritması kullanılarak elde edilmiş, parametrelerin asimptotik güven aralıkları kayıp değer prensibine dayalı Fisher bilgi matrisi aracılığıyla bulunmuştur. Tahmin edicilerin performansları farklı sansür şemaları ve parametre değerleri için benzetim çalışması yoluyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışmanın daha açıklayıcı olması amacıyla bir gerçek yaşam verisi örneği de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the statistical estimation of the unknown parameters of the generalized exponential distribution is examined in the case of the progressive type II right censored sample. The maximum likelihood estimators of the unknown parameters were obtained using the Newton-Raphson and the Expectation Maximization (EM) algorithm and the asymptotic confidence intervals of the parameters were found through the Fisher information matrix based on the missing value principle. The performances of the estimators are compared by means of a simulation study for different censoring schemes and parameter values. Also, a real-life example is given in order to make the study more descriptive.