Hemiparetik serebral palsi'li çocuklarda omurga düzgünlüğü ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of spine alignment and associated factors in children with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 514655
- Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Hemiparetik Serebral Palsili (HSP) çocuklarda frontal ve sagital düzlemde omurga değerlendirmesi yaparak sağlıklı yaşıtlarıyla karşılaştırmak ve spinal eğrilikleri etkileyebilecek faktörleri araştırmak amaçlandı. Çalışmaya yaşları 6-18 yıl arasında değişen 25 HSP'li çocuk ve sadece Spinal Mouse (SM) ölçümleri için referans değerler elde etmek amacıyla, aynı yaş aralığında 25 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çocukların frontal ve sagital düzlem omurga eğrilikleri SM ile değerlendirildi. HSP'li çocukların üst ekstremite fonksiyonları, yürüyüşün zaman-mesafe parametreleri, üst ve alt ekstremite antropometrik ölçümleri, pelvik asimetri, skapular kanatlaşma ve ağırlık dağılımları, kas kuvvetleri, kas tonusu ve oturmada gövde fonksiyonları değerlendirildi. HSP'li çocukların ve sağlıklı yaşıtlarının demografik ve fiziksel özellikleri birbirine benzerdi (p>0,05). Tüm HSP'li çocukların skolyoz açısı ortalamaları sağlıklı yaşıtlarından fazla iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare children with hemiparetic cerebral palsy (HCP) with those of healthy age by performing frontal and sagittal spinal evaluation and to investigate factors that may affect spinal curvatures, in this study. Twenty-five children with HCP aged from 6-18 years and twenty-five healthy children with the same age range to obtain reference values for Spinal Mouse (SM) measurements were enrolled in the study. Frontal and sagittal plane curvatures of the children were evaluated with SM. In children with HCP, upper limb functions, spatiotemporal gait parameters, anthropometric measurements of upper and lower extremities, pelvic asymetry, scapular winging and weight distributions, muscle strength, muscle tone and body function in sitting position were evaluated. Demographics and physical characteristics of children with HCP and healthy subjects were similar (p>0,05). The mean score of scoliosis angles in all children with HCP was higher than their healthy age (p0,05).