Risklerden korunmada türev araçlar ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 51477
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bretton Woods sabit kur sisteminin yerini dalgalı kur sisteminin alması, ilk petrol krizi ve piyasaların küreselleşmesi sonucu 1970'li yıllardan itibaren dünya ekonomisinde görülen aşırı fiyat dalgalanmaları ve risk ortamı bütün ülkeleri etkilemişti. Her ekonomik etkinlikte var olan, fiyat dalgalanmalarıyla daha da artan riskleri kontrol altına alma çalışmaları bu yıllarda hız kazandı. Firmalar faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen riskleri yönetebilmek için türev araçlardan yararlanmaya başladı. Bu türev araçlardan biri olan opsiyonlar satın alan tarafa belirli bir ürünü belirli bir zamanda, belli bir fiyattan satın alma ya da satma hakkını veren kontrattır. Opsiyonlar diğer araçlardan farklı olarak alıcıyı herhangi bir yükümlülük altında bırakmaz. Bütün yükümlülük opsiyonu satan kişiye yüklenmiştir. Opsiyonu alan taraf opsiyonu kullanıp kullanmamakta özgürdür. Özellikle fiyat riskini ortadan kaldırmak için kullanılan opsiyonu, satın alan taraf, bu hizmet karşılığında satan tarafa prim ödemektedir. Future kontratları olarak da anılan gelecekteki işlem kontratları da firmaların risklere karşı korunmak için kullandıkları türev araçlardandır. Gelecekteki işlem kontratları bugünden fiyat anlaşmasının yapılarak ürünlerin ya da fonların ileri bir tarihte teslimini sağlayan anlaşmalardır. Miktar ve vade konularında standartlaşmaya gidilmiştir. Vade sonunda fiziki teslimat şartı yoktur, amaç fiyat riskine karşı korunma sağlamaktır. Türkiye'de yasal ve ekonomik sınırlamalar nedeniyle son yıllarda kullanıl maya başlayan türev araçlar, gelişmiş ülkelerdeki kadar yaygın değildir.
Özet (Çeviri)
Summary As the flexible exchange system took place the Bretton Woods or fixed ex change system, as a result of market globalization and first oil crisis, extreme price movements in the world economy since 1970 and risky environment have affected all the countries. The study of controlling the risks, which have been every economic activity and increased by the price changes, have been exceler- ated in those years. Firms started to use derivative assets in order to manage risks that affects them negatively. Option is one of the derivative devices that gives its holder the right to pur chase or to sell a certain good for a specified price in a certain time. Differing from other derivatives, options don't charge any burden to its buyer. All the re sponsibilities are belong to seller. The holder of option is free whether or not to exercise it. In order to eliminate the price risk, the buyers of the option pay pre mium to seller. Future contracts, which are sometimes called forward contracts are deriva tive devices that are used by firms against the risks. Future contracts are agree ment that carry the obligation to go through with the agreed on transaction. A future contract consists of sale of some commodities or funds at some future time, standarization has been accompanied with quantity and time. Physical de livery is not necessary at maturity The purpose is to hedge to protect against price movements. Because of the legislative and economical restrictions derivatives lately are being used in Turkey, but they are not used as much as developing countries.