Normal işitmeye sahip adölesanlarda immitansmetrik ölçüm ve akustik refleks testlerinin değerlendirilmesi.
Evaluation of immitancemetric measurements and acoustic reflex testing in adolescents whit normal hearing
  1. Tez No: 620598
  2. Yazar: ŞUAYP KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, normal işitmeye sahip adölesanlarda immitansmetrik ölçüm ve akustik refleks test sonuçlarının normal değerlerini ortaya koymak ve tinnitus, kulakta basınç hissi ve gürültülü ortamlarda işitsel performansta azalma durumlarında elde edilen sonuçlarla karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya 10-19 yaş arası toplam 61 kız, 58 erkek olmak üzere toplam 119 gönüllü birey katılmıştır. Tüm katılımcıların otoskopik muayeneleri yapılmış ve normal bulgulara sahip olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan 21 adölesanın tek kulaklarında çınlama, 35 adölesanın tek kulağında basınç ve 29 adölesanda ise gürültülü ortamlarda anlama problemi mevcuttu (bu üç şikayeti olan toplam 57 adölesan mevcuttur). Tüm ölçümler Maico MI-34 H timpanometre cihazı ile yapılmıştır. İmmitansmetrik ölçümlerde kanal volümü, komplians, orta kulak basıncı ve gradient değerlendirilmiştir. Akustik refleks ölçümleri ise ipsi ve kontralateral olarak 500- 4000 Hz arasında her iki kulak için ayrı ayrı yapılmıştır. Çalışmaya katılan ve herhangi bir problemi olmayan adölesanların sağ ve sol kulakları için ipsilateral akustik refleks eşikleri 90-95 dB arasında, kontralateral akustik refleks eşikleri ise 95-100 dB arasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to prove normal rates of immitancemetric measurements and acoustic reflex test results of adolescents and compare this results with results of tinnitus, pressure sensation and decrease in hearing performance in noisy enviroment situations. 119 voluntary 61 female, 58 male individuals between the ages 10-19 participated in the study. All participants had otoscopy examination and included the study who have normal results. 21 adolescent had tinnutus in one ear, 35 adolescent had pressure in one ear and 29 adolescents had understanding problem in noisy enviroment who parcipated this study (totally 57 adolescents attendent who has this 3 copmleint). All measurements performed by Maico MI-34 H tympanometry device. In the immitancemetric measurements, the ear canal volüme, comliance, middle ear pressure and gradient were evaluated. Ipsilateral acoustic reflex theresholds between obtained 90-95 dB and contraleteral acoustic reflex obtained theresholds obtained 95-100 dB for right and left ears of adolescents who participated this study and do not have any problem.