İzmir'deki ortaöğretim kurumlarının veri zarflama analizi ve analitik hiyerarşi süreci bütünleşik yöntemi ( VZAHP ) ile etkinliklerinin değerlendirilmesi
Assessing secondary schools efficiencies of Izmir by data envelopment analysis and analytical hierarchy process ( DEAHP ) integrated method
  1. Tez No: 514945
  2. Yazar: REYHAN AYNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ELMASTAŞ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eğitim, bir milletin kalkınmasında ve gelişmesinde en önemli unsurlardan birisidir. Bu nedenle, eğitim kurumları ile ilgili çalışmalar yapmak ve kurumların kalitesini arttırmasına katkıda bulunmak son derece önemlidir. Bu çalışma İzmir'de bulunan ortaöğretim kurumlarının etkinliklerini değerlendirmek ve etkin olmayan kurumlara etkin olabilmeleri için yol göstermek amacı ile yapılmıştır. Etkinlik ölçümü öncelikle veri zarflama analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra girdi ve çıktı değişkenlerine eşit ağırlık vermek yerine analitik hiyerarşi süreci yöntemi yardımıyla ağırlıklar atanarak analiz tekrarlanmıştır. Çalışmada 3 girdi ve 3 çıktı değişkeni belirlenmiş olup 47 adet Anadolu Lisesi analize dahil edilmiştir. Bu çalışma veri zarflama analitik hiyerarşi süreci bütünleşik yöntemi (VZAHP) ile ortaöğretim kurumlarının etkinliklerini değerlendiren ilk çalışma olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important element for improvement and development of a nation. For this reason, its extremely important to carry out studies related to educational institutions and contribute to increase the quality of institutions. This study was carried out with the aim of assessing the efficiencies of the secondary schools in Izmir and showing them to be efficient for the inefficient educational institutions. Firstly, efficiency measurement was performed by data envelopment analysis method. Instead of assigning equal weights to the input and output variables, the analysis was repeated by assigning weights with the aid of the analytic hierarchy process method. 3 input and 3 output variables were included in the study and 47 Anatolian High School were analyzed. This study is important in that it is the first study to assess the efficiencies of secondary schools with data envelopment analytic hierarchy process (DEAHP) integrated method.