Etiyopya'da kadın haklarının gelişme süreci: Anayasal çerçeve ve gerçekler
The development of women's right in Ethiopia: Constitutional framework and reality
  1. Tez No: 515044
  2. Yazar: FOZIYA FELEKE GELETU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Etiyopya toplumu erkek egemen bir ataerkil toplum olduğundan, Etiyopyalı kadınlar toplumsal, ekonomik ve politik alanlarda farklı ayrımcılık biçimlerine maruz kalmışlardır. Etiyopya, uluslararası insan hakları ve kadın hakları belgelerinin çoğunu onaylamıştır. 1995 Etiyopya Anayasası'nda genel olarak eşitlik ilkesi ve özellikle kadın hakları ilkeleri yer almaktadır. Etiyopya Anayasası ülkenin en yüce kanunu olduğundan toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına ilişkin anayasal ilkelerle çelişen herhangi bir yasa ve hükümet kararının hiçbir etkisi yoktur. Bu çalışma, Etiyopya kanunlarını, Anayasa'daki toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına uygunluğu açısından analiz etmektedir. Bu çalışmada, Etiyopya hükümetinin kadın haklarını koruma girişimleri, Etiyopya'da kadın haklarının hukuksal ve kurumsal gelişimindeki güçlükler ve Etiyopya yasalarının kadın haklarının korunması konusundaki boşlukları tartışılmıştır. Bu çalışmanın paydaşlara Etiyopya'da kadın haklarının durumu hakkında bilgi vermesi beklenmektedir. Ayrıca, Etiyopya'da kadın haklarıyla ilgili daha ileri çalışmalar için bir referans belge olarak kullanılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the Ethiopian society is a male-dominated patriarchal society, Ethiopian women have faced different forms of discriminations in the social, economic and political sectors. Ethiopia ratified most of international human and women's rights instruments. The 1995 Ethiopian constitution contains the principle of equality generally and women's rights specifically. Since the Ethiopian constitution is the supreme law of the land, any law and government decisions which contradicts with the constitutional principles of gender equality and women's right shall be of no effect. This paper analyzes laws of Ethiopia in terms of their conformity with the principle of gender equality and women's rights in the Constitution. In this study, Ethiopian government's undertakings to protect women's rights, the challenges of the legal and institutional development of women's rights in Ethiopia and gaps in the Ethiopian law in the protection of women's right have been discussed. It is expected that this study will inform stakeholders about the status of women's right in Ethiopia. It is also expected to be used as a reference document for further study in relation to women's rights in Ethiopia.