Seçilen galaksilerdeki moleküler bulutların milimetre ve milimetre altı dalga boylarında incelenmesi
Probing molecular clouds in selected galaxies using mm and sub-mm wavelengths
  1. Tez No: 515173
  2. Yazar: KEREM OSMAN ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT FİKRİ ÖZEREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yıldız oluşumu moleküler bulutların soğuk ve yoğun bölgelerinde başlar. Optik dalga boylarında görünmez olan bu bölgeler mm ve radyo dalga boylarında detaylı şekilde incelenebilmektedir. Bu tez çalışmasında, yakın evrende bulunan (D < 20 Mpc) ve evrendeki en bol ikinci molekül olan karbonmonoksit (CO) yönünden zengin olan 10 sarmal galaksiye (NGC 2903, 3521, 3627, 4321, 4736, 5055, 5194, 5457, 6946 ve 7331), çoklu moleküler geçişler kullanılarak çizgi oranları analizi yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan moleküler geçişler başta 12CO(1-0) ve 12CO(2-1) olmak üzere 12CO(3-2), 13CO(1-0) ve HCN(1-0) geçişleridir. Bu geçişlerin ve geçişler arasındaki oranların incelenmesiyle gazın sıcaklığı, yoğunluğu, optik derinliği ve yıldız oluşum etkinliği hakkında bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, seçilen galaksilerin merkezindeki fiziksel koşulların, ve dolayısıyla yıldız oluşum etkinliğinin, birbirleri arasında farklılıklar ve benzerlikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Çizgi oranlarının işaret ettiği fiziksel koşullar, galaksiler için hesaplanan yıldız oluşum oranları ile desteklenmektedir. Bu çalışma, incelediği konu bakımından, Türkiye'de yapılan ilk tez çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Star formation starts in cold and dense parts of the molecular clouds. Although these regions are invisible in optical wavelength regime, their physical conditions could be studied in details using mm and radio wavelengths. In this thesis, multiple line ratio diagnostics were applied to the selected 10 galaxies (NGC 2903, 3521, 3627, 4321, 4736, 5055, 5194, 5457, 6946 and 7331), which are rich in carbon monoxide (CO) and located in the local Universe (D < 20 Mpc). The molecular transitions that used in this research are 12CO(1-0), 12CO(2-1), 12CO(3-2), 13CO(1-0) and HCN(1-0). By studying these transitions and their ratios, information about the gas temperature, density, opacity and star formation activity was obtained. As the results indicate, the physical conditions of the gas, so the star formation activities, in the centre of the galaxies show some similarities and discrepancies. The physical conditions indicated by the line ratios were confirmed by the star formation rates estimated for the selected galaxies. This research, given the subject it focuses on, is the first master's thesis in Turkey.