Helikobakter Pylori enfeksiyonu ile çocukluk çağı epilepsileri arasındaki ilişki
The relation between helicobacter pylori infection and pediatric epilepsy
- Tez No: 515265
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN VURUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Epilepsi, 24 saatten uzun aralıklarla oluşan en az 2 adet tetiklenmemiş veya refleks nöbet olması veya tetiklenmemiş tek nöbet ile birlikte nöbet tekrarı olasılığının >%60 olması veya bir epileptik sendrom tanısının konmuş olması şeklinde tanımlanır. Epilepsi etiyolojisinde vasküler, travmatik, gelişimsel (serebral palsi gibi), enfeksiyöz, neoplastik, dejeneratif ve genetik hastalıkların yeri vardır. Fakat özellikle kriptojenik epilepsinin etiyolojisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Tüm dünyada en sık görülen enfeksiyon etkeni olan Helikobakter Pylori (H. Pylori), gastrointestinal sistem dışında birçok sistemi de etkileyebilmektedir. Literatürde erişkin hastalarda H. Pylori enfeksiyonuile epilepsi ilişkisine odaklanan birkaç çalışma vardır. Biz de bu çalışmada epilepsi tanısı olan çocuk hastalarda H. Pylori enfeksiyonunun sıklığını saptamayı ve H. Pylori enfeksiyonunun nöbet sıklığı ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışma grubu epilepsi tanısıyla takip edilen 156 çocuk hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu ise epilepsi dışında çeşitli nedenlerle hastaneye başvuran 156 çocuktan oluşturuldu. Çalışma grubundaki hastalar hastalık ve tedavi özellikleri, etiyolojik özellikler ve gastrointestinal semptomlar açısından incelendi. Çalışma ve kontrol grubundaki çocuklardan dışkıda H. Pylori antijeni (HPA) çalışıldı ve gruplar HPA pozitifliği açısından birbirleri ile karşılaştırıldı. Ayrıca çalışma grubundaki çocuklar epilepsi tipi, nöbet tipi, geçirdikleri nöbet sayısı, mevcut nöbet durumu, kullandıkları antiepileptik ilaç (AEİ) sayısı, dirençli epilepsi ve gastrointestinal sistem semptomlarının olup olmadığına göre alt gruplara ayrıldı ve bu alt gruplar HPA pozitiflik oranları açısından birbirleri ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda dışkıda HPA pozitiflik oranı çalışma grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede (p=0,023). Çalışma grubunda yaş ortalaması 9,7±4,341, kontrol grubunda ise 9,7±4,548 saptandı. Kız/erkek cinsiyet oranı çalışma grubunda 72/84, kontrol grubunda ise 84/72 olarak saptandı. Yaş ortalaması ve cinsiyet farklılığını içeren demografik veriler her iki grup arasında benzerdi (p=0.337, p= 1,000, sırasıyla). Dışkıda HPA pozitiflik oranı ile epilepsi tipi, geçirilen nöbet sayısı, nöbet tipi, son 1 aydaki nöbet sayısı, kullanılan ilaç sayısı, epilepsinin dirençli olup olmaması ve gastrointestinal sistem semptomlarının varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda epilepsi hastalığı olan pediatrik hastalarda olmayanlara göre H. Pylori enfeksiyonu oranı daha yüksek olarak saptanmıştır. H. Pylori enfeksiyonu ile nöbet sıklığı ve dirençliliği arasında herhangi bir ilişki olmadığı görülmüştür. Ancak çocukluk yaş grubunda epilepsi etiyolojisinde H. Pylori'nin rolünü tam olarak ortaya koymak için daha geniş kapsamlı prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is defined as the presence of at least 2 unprovoked (or reflex) seizures occurring more than 24 hours apart or one unprovoked (or reflex) seizure and a probability of further seizures at a risk of >60% or diagnosis of an epilepsy syndrome. Epilepsy etiology includes vascular, traumatic, developmental (such as cerebral palsy), infectious, neoplastic, degenerative and genetic diseases. However, the etiology of epilepsy – particularly cryptogenic epilepsy – has not yet been fully elucidated. Helicobacter pylori (H. Pylori), which is the most common infectious agent all over the world, can affect many systems other than the gastrointestinal system. There are several studies in the literature focusing on the relationship between H. Pylori infection and epilepsy in adult patients. In this study, we aimed to determine the frequency of H. Pylori infection among pediatric patients with diagnosis of epilepsy and to determine the relationship of H. Pylori infection with seizure frequency. The study group consisted of 156 children followed with diagnosis of epilepsy. The control group consisted of 156 children admitted to the hospital for various reasons other than epilepsy. Patients in the study group were evaluated for their disease and treatment characteristics, etiologic features and gastrointestinal symptoms. H. Pylori stool antigen (HPSA) was studied in the children both in the study and control groups and the results of the groups were compared. In addition, children in the study group were divided into subgroups according to type of epilepsy, type of seizure, number of seizures, current seizure status, number of antiepileptic drugs (AEDs) used, presence of refractory epilepsy and gastrointestinal system symptoms and these subgroups were compared in terms of HPSA positivity rates. In our study, the rate of HPSA positive patients higher in the study group than in the control group and this difference was statistically significant (p = 0.023). The mean age of the study group was 9.7 ± 4.341 and the mean age of the control group was 9.7 ± 4.548. The female/male sex ratio was found 72/84 in the study group and 84/72 in the control group. Demographic data were similar in the two groups (p = 0.337, p = 1,000, respectively). There was no statistically significant relationship between the HPSA positivity rate and the presence of epilepsy type, number of seizures, type of seizure, number of seizures in the last 1 month, number of medications used, presence of reftractory epilepsy and gastrointestinal system symptoms. In conclusion, prevelance of H. Pylori infection was higher in pediatric patients with epilepsy than non-epilepsy patients. However, H. Pylori infection was not associated with seizure frequency and resistance. In pediatric age group, further prospective studies are needed to consummately demonstrate the role of H. Pylori in the etiology of epilepsy.