Transüretral prostat rezeksiyonunda pleth variability index (dalga değişkenlik indeksi)'nin kullanılabilirliği
The usability of pleth variability index (PVİ) in transurethral rezection of prostate
  1. Tez No: 515266
  2. Yazar: BEHİÇ GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURAK EŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Transüretral Prostat Rezeksiyonunda Dalga Değişkenlik İndeksinin (PVI) Kullanılabilirliği adlı çalışmamızı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda gerçekleştirdik. Yaptığımız çalışmada spinal anestezi altında transüretral prostat rezeksiyonu (TURP) olan hastalarda non-invaziv bir ölçüm olan PVI ölçümleri ile serum Na değişiklikleri arasındaki korelasyonu göstermeye çalıştık. Amacımız peroperatif dönemde serum sodyum konsantrasyonlarının değişiklik miktarı ile PVI'ın yüzde değişiklikleri arasında istatistiksel bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaktı. Bu ilişki ortaya konduğunda sıvı yüklenmesi ve muhtemel TURP sendromu gelişimini önlemek amacıyla PVI ölçümünden faydalanabileceğimizi öngörmekteydik. Araştırmaya spinal anestezi altında transüretral prostat rezeksiyonu olacak ASA I-III ve 40-80 yaş grubundaki yetişkin hastalar dahil edildi. Hastalar, ameliyathaneye alınarak standart anestezi monitörizasyonu uygulandı. Ek olarak noninvaziv puls oksimetre probu ile PVI monitörizasyonu uygulandı. Preoperatif dönemden postoperatif döneme kadar 5 dakikalık aralıklarla kaydedildi. Cerrahi bitiminde Anestezi sonrası bakım ünitesinde (ASBÜ) anestezi ve cerrahiye bağlı etkilerin ortadan kalkmasından sonra hasta ilgili kliniğine gönderildi. Perioperatif dönemde, özellikle TURP operasyonları gibi işlemlerde intravasküler dolumu takip etmek için sürekli kullanılabilen ve yorumlamak için basit özellikte olan ve güvenilir nitelikte uygulanabilen bir monitorizasyon yöntemi olan dalga değişkenlik indeksi verileri analiz edildi ve elde ettiğimiz veriler, postoperatif osmolarite, postoperatif sodyum, rezeksiyon süresi ve irrigasyon miktarı ile karşılaştırıldığında intravasküler dolumu gösterme ve olası bir TURP sendromunun erken bir habercisi olabilmesi açısından korelasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
We performed our study on the Usability of Pleth Variability Index (PVI) in Transurethral Resection of Prostate in Gülhane Education and Research Hospital, Department of Anesthesia and Reanimation, Health Sciences University. We tried to show the correlation between serum Na changes and PVI measurements, which is a non-invasive measurement in transurethral resection of the prostate (TURP) surgery patients under spinal anesthesia. Our aim was to determine whether there was a statistical correlation between the amount of change in serum sodium concentrations and the percentage changes in PVI in the perioperative period. When this relationship was established, we predicted that we could benefit from PVI measurement to prevent fluid buildup and possible TURP syndrome development. The study included ASA I-III who underwent transurethral resection of the prostate under spinal anesthesia and adult patients aged 40-80 years. Patients were taken to the operating room and standard anesthesia monitoring was performed. In addition, PVI monitoring was performed with a noninvasive pulse oximetry probe. It was recorded from preoperative period to 5-minute intervals until postoperative period. At the end of the surgery, the patient was taken to the related clinic after the anesthesia and surgery-related effects were removed from the post-anesthesia care unit (PACU). In the perioperative period, pleth variability index data, which is a reliable monitoring method that can be used to follow intravascular filling especially in TURP operations and which is simple to interpret and can be applied reliably was analyzed and the data obtained were postoperative osmolarity, postoperative sodium, and in terms of showing intravascular filling when compared to the amount of irrigation and being an early reporter of a possible TURP syndrome.