Farklı glokom tiplerinde optik koherens tomografi anjiyografi bulguları
Optical coherens tomography angiography findings in different glaucoma TYPES
  1. Tez No: 669622
  2. Yazar: EMRAH DÜZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZAR DEMİROK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada glokom hastaları ve sağlıklı bireylerde Optik Koherens Tomografi Anjiyografi kullanılarak optik disk ve makula damar dansite değerlerini karşılaştırmak, yapısal ve fonksiyonel test sonuçlarıyla damar dansitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Göz Hastalıkları Kliniği glokom birimine Ağustos 2019 – Aralık 2019 tarihleri arasında başvuran Primer Açık Açılı Glokom (PAAG) tanılı 55 hasta, Psödoeksfolyatif Glokom (PEG) tanılı 31 hasta ve poliklinik muayene sırasında sistemik ve oftalmolojik yönden sağlıklı 42 gönüllü bireyin tek gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan oftalmolojik muayeneyi takiben tüm hastalara AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, ABD; yazılım versiyonu 2017.1.0.151) cihazı kullanılarak makula 6x6 mm retinal anjiyografi ve optik sinir başı ortalanarak 4.5x4.5 mm disk anjiyografisi çekildi. Bütün ölçümlerin ardından retina sinir lifi tabakası analizi, optik sinir başı (OSB) analizi, tüm alan makula damar dansitesi (Tİ-mDD), parafoveal damar dansitesi (pfDD), tüm alan peripapiller damar dansitesi (Tİ-ppDD), intradisk damar dansitesi (idDD) ve peripapiller damar dansitesi (ppDD) değerleri glokom grupları ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Görme alanı bulguları, retina sinir lifi tabakası (RSLTK) ve optik sinir başı (OSB) ölçümleriyle peripapiller ve makula damar dansitesi arasındaki korelasyonlar incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, it was aimed to compare the optical disc and macular vascular density values of patients with glaucoma and healthy individuals by using Optical Coherence Tomography Angiography, and to evaluate the relationship between structural and functional test results and vascular density. MATERIAL and METHODS: 55 patients with Primary Open Angle Glaucoma (POAG) and 31 patients with Pseudoexfoliation glaucoma (PEG) who applied to the glaucoma unit of the Health Sciences University, Ankara Health Practice and Research Center and 42 healthy volunteer who applied to general ophthalmology polyclinics were included in this study. Following the ophthalmologic examination, all patients were examined using OCTA AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, USA; software version 2017.1.0.151) a 4.5×4.5mm papillary and 6×6-mm macular scan. After all measurements, retinal nerve fiber layer analysis (RNFL), optic nerve head analysis (ONH), whole image peripapillary vessel density (wippDD), intradisc vessel density (idVD), whole image macular vessel density (wimVD) and parafoveal vessel density (pfVD) values were compared between the groups. Correlations between visual field findings, retinal nerve fiber layer (RNLFT) and optic nerve head (ONH) measurements and peripapillary and macular vascular density were analyzed. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS 22.0 program.