The use of visuals in a2 level efl high school exams
A2 seviyesi İngilizce lise dil sınavlarında görsellerin kullanımı
  1. Tez No: 515498
  2. Yazar: İBRAHİM KAYACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, A2 düzeyindeki Yabancı Dil İngilizce (YDİ) lise sınavında kullanılan görsellerin öğrencilerin başarılarını etkileyip etkilemediğini tartışmaktır. Araştırmaya Anadolu Lisesinde okuyan 80 lise öğrencisi katılmış ve deney grubundaki 40 öğrenciye görsellerle hazırlanan sınav soruları verilirken kontrol grubundaki 40 öğrenciye resimsiz olarak sınav soruları verilmiştir. Sınavda görseller kullanıldığında öğrencilerin soruları daha iyi kavradığı ve daha doğru yanıtladığı; cinsiyet açısından ele alındığında ise kızların görselleri erkeklerden daha iyi algıladığı, sorulara daha çok doğru yanıt verdiği görülmüştür. Ayrıca, bu çalışmada, lise öğrencilerin sınavlarda görsellerin kullanımına yönelik tutumları da belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrenciler, sınavlarda görsellerin kullanılmasıyla ilgili olumlu tutum sergilemişlerdir. Sonuçlar genel olarak ele alındığında, YDİ sınavlarındaki görsellerin, öğrencilerin farklı türdeki soruları kavrama yetileri üzerinde anahtar görevi gördüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to discuss whether the types of visuals used in A2 level EFL high school exams affect students' academic achievement. 80 high school students in a public Anatolian high school took part in this study. 40 students in the experimental group took an exam the questions of which were accompanied by visuals while 40 students in the control group were given the achievement test without visuals. The study shows that the students comprehend the questions better and answer them more correctly when the questions in the exam are presented with visuals. In terms of gender, the females perceived the visuals better than the males and their correct answers were more in numbers. In addition, in the study, the students' perceptions towards the use of visuals in the exams have been highlighted. The results generally show that the experimental group has positive perceptions towards the use of visuals. Based on the findings, the visuals as a language cue in EFL exams seem to have affected the students' comprehension competence.