The interrelationship of therapeutic alliance with work involvement and coumtertransference feelings of psychotherapists in psychodynamic child and adolescent psychotherapy
Psikodinamik çocuk ve ergen terapisinde terapötik ittifakla psikoterapistlerin işe bağlılık ve karşıaktarım duyguları arasındaki ilişki
- Tez No: 729019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Psikoterapistlerin Mesleki Gelişimi, terapistlerin terapötik yetileri, başa çıkma mekanizmaları ve terapi süreci ile nasıl ilişki kurduklarıyla ilişkilidir. İşe Bağlılık'ın (Work Involvement) iki alt boyutu vardır: Sağaltıcı Bağlılık (HI) terapistin terapötik çalışmaya ne kadar yatırım yaptığı ve hastalarıyla nasıl ilişkilendiği ile ilgiliyken, Stresli Bağlılık (SI) terapistin zorlu duygularla baş etme kapasitesi ve terapi sürecinde kullandığı defansif yaklaşımlarla ilişkilidir. Terapistlerin işe bağlılık düzey ve türleri karşıaktarım duygularını ve bu ikisinin etkileşimi terapötik ittifakı etkileyebilir. Bu çalışma terapötik ittifakın işe bağlılık ve karşıaktarım duygularından nasıl etkilendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Terapötik ittifakın terapist tarafından değerlendirilmesi ve hastalar tarafından değerlendirilmesi sağaltıcı bağlılık (HI) ve olumlu karşıaktarım duyguları (P-CT) tarafından olumlu, stresli bağlılık (SI) ve olumsuz karşıaktarım duyguları (N-CT) tarafından olumsuz olarak yordandığı öne sürülmektedir. Çalışmanın katılımcıları İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde psikodinamik terapi süreci devam eden 74 çocuk ve ergenden oluşmaktadır (%53 erkek, Ortyaş = 8.91, SSyaş = 3.10) ve 25 stajyer therapist (2'si erkek, Ortyaş = 26.23, SSyaş = 3.07) tarafından terapi hizmeti almıştır. COVID-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen 318 seans çalışma kapsamında incelenmiştir. Araştırma sonuçları therapist tarafından değerlendirilen ittifakın P-CT tarafından olumlu (p = .007); N-CT tarafından (p < .001) ve SI ile N-CT'nin etkileşimi tarafından (p = .02) olumsuz yordandığını göstermiştir. Hasta tarafından değerlendirilen ittifakın ise terapistlerin HI alt boyutları tarafından (p = .03) olumlu ve N-CT tarafından (p = .03) olumsuz yordandığı bulunmuştur. Her iki hipotez de kısmen desteklenmiş, terapist ve hasta tarafından raporlanan terapötik ittifakların yordanmasındaki farklılıkların, ittifakın hasta ve terapistler tarafından farklı algılanması ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür, hastalar, terapistlere kıyasla daha yüksek ittifak raporlamıştır. Klinik bulgular, araştırmanın güçlü ve zayıf yanları ayrıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional Development of Psychotherapists is defined as how psychotherapists' therapeutic skills, coping mechanisms, their involvement type in the therapy process. Work involvement has two dimensions; healing involvement (HI) refers to the therapist's investment in the work, engagement with the clients; and stressful involvement (SI) refers to the therapist's ability to deal with stressful situations and defensive strategies in the psychotherapy process. Work involvement of the therapists might affect countertransference reactions and their interaction might affect the therapeutic alliance. The current study aims to investigate how therapeutic alliance was predicted by work involvement and countertransference feelings of the therapist and hypothesized that therapist-rated and patient-rated alliances will be positively predicted by HI and positive countertransference (P-CT) and negatively predicted by SI and negative countertransference (N-CT). Participants are 74 children and adolescents (47% female, Mage = 8.91, SDage = 3.10) and were treated by 25 trainee therapists (2 of them male, Mage = 26.23, SDage = 3.07) who are in their second or third year of Istanbul Bilgi University's clinical psychology master's degree program. 318 different sessions, conducted in the psychological counseling center during the COVID-19 pandemic, were examined in the study. The therapist-rated alliance was positively predicted by P-CT (p = .007), and it is negatively predicted by N-CT (p < .001) and the interaction between the SI and N-CT (p = .02). The patient-rated alliance was positively predicted by the HI (p = .03) and negatively predicted by the N-CT (p = .03) of the therapists. It is concluded that the difference between predictions of the therapist-rated and patient-rated alliance might be resulted from how the therapists and the patients perceive alliance differently; patients rated alliance more positively than the therapists expected. Clinical implications, strengths, and limitations of the study are discussed.