Ritmik işitsel uyarı ile yapılan stabilizasyon egzersizlerinin lumbopelvik kontrol, ağrı ve özür üzerine etkisinin incelenmesi.
Examination of the effects of stabilization exercises done with rhythmic auditory stimulation on lumbopelvic control, pain and disability
  1. Tez No: 515596
  2. Yazar: SEDAT İBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ritmik İşitsel Uyarı ile Yapılan Stabilizasyon Egzersizlerinin Lumbopelvik Kontrol, Ağrı ve Özür Üzerine Etkisinin İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışmanın amacı, bel ağrılı bireylerde ritmik işitsel uyarım ile beraber yapılan stabilizasyon egzersizlerinin lumbopelvik kontrol, ağrı ve özür üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya 20 bel ağrılı olgu dahil edildi. Olgular, randomize olarak, ritmik işitsel uyarım ile stabilizasyon egzersizlerinin yapıldığı tedavi grubu ve sadece stabilizasyon egzersizlerinin yapıldığı kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba haftada 3 gün fizyoterapist eşliğinde 6 hafta boyunca eğitim uygulandı. Tüm olgular 6 haftalık çalışma öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa değerlendirmeye alındı. Lumbopelvik kontrol değerlendirmesi için Transversus abdominis (TrA) ve Multifidus (MF) kas kalınlıkları Ultrasonografik Görüntüleme ile, ağrı şiddeti Görsel Analog Skala ile özür seviyesi ise Oswestry Özür İndeksi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Examination of The Effects of Stabilization Exercises Done with Rhythmic Auditory Stimulation on Lumbopelvic Control, Pain And Disability. Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Program, Master Thesis, Ankara, 2018. The purpose of this study was to evaluate the effects of stabilization exercises with rhythmic auditory stimulation on lumbopelvic control, pain and disability level in individuals with low back pain. 20 individuals with low back pain included the study. The individuals divided randomly into experimental group that practice stabilization exercises with rhythmic auditory stimulation and control group that practice just stabilization exercises. Both the groups received intervention for 3 times per week for 6 weeks. All subjects were evaluated two times before treatment and at the 6th week. Lumbopelvic control evaluated by measuring thickness of Transversus abdominis (TrA) and Multifidus (MF) muscle with ultrasonographic imaging, pain evaluated with Visual Analog Scale (VAS) and disability level was evaluated with Oswestry Disability Index.