Çağdaş mimarlıkta görelilik kavramının Steven Holl mimarlığı üzerinden incelenmesi
Investigation of relativity concept in contemporary architecture from Steven Holl
  1. Tez No: 515821
  2. Yazar: HATİCE ÇOPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tarihsel süreçte sanat ve mimarlıktaki düşünme ve üretim edimleri farklı kavramsal anlatımlarla ifade bulmuştur. Bu kavramlardan biri de görelilik kavramıdır. Görelilik kavramı her ne kadar Albert Einstein'in Görelilik Kuramı ile hayatımıza girmiş gibi görünse de, aslında antik çağdan beri filozoflar tarafından tartışıla gelmiştir. Fakat Görelilik Kuramı ile sanat ve mimarlık disiplinlerinde daha çok etkili olmaya başlamıştır. Bilimin ilerlemesi, klasik fiziğin üç boyutlu evreninin yıkılıp, dördüncü boyut olarak zamanın kabul edilmesiyle tek bir zaman olmadığı ve zamanın kişiden kişiye değişen bir kavram olduğu kabul edilmiştir. Mutlak zaman anlayışının yıkılması ile sanat ve mimarlık disiplini dördüncü boyutu serlerinde kullanmaya çalışmıştır. Bu tezin amacı da görelilik kavramı ve bağlantılı olduğu düşünülen kavramlar dikkate alınarak çağdaş dönemdeki güncel mimarlardan olan Steven Holl'ün kılgısal yaklaşımları üzerinde çözümlemeye çalışmaktır. Öncelikli olarak görelilik kavramı farklı disiplinlerle incelenmiştir. Daha sonra çağdaş dönemde bağlantılı olduğu düşünülen kavramlar irdelenmiştir. Sonuç olarak görelilik kavramının tarihsel süreci ele alınarak bağlantılı olduğu düşünülen kavramları irdelemek ve bunların Steven Holl mimarlığına sunduğu bakış açısı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historically, the thinking and production actions in art and architecture have been expressed in different conceptual narratives. One of these concepts is the concept of relativity. Although the concept of relativity seems to have entered into life with Albert Einstein's Theory of Relativity, it has actually been debated by philosophers since antiquity. But with Relativity Theory, it has become more influential in the disciplines of art and architecture. The progression of science has been accepted as a concept that changes from one person to another, without a single time when the three-dimensional universe of classical physics is destroyed and the time is accepted as the fourth dimension. He tried to use the discipline of art and architecture in the fourth dimension series with the destruction of the absolute time understanding. The aim of this thesis is to try to solve the practical approaches of Steven Holl, one of the contemporary architects in contemporary period, considering the notion of relativity and related concepts. First of all, the concept of relativity has been studied with different disciplines. Later, concepts that are thought to be connected in the contemporary period have been examined. As a result, the concept of relativity is considered in connection with the historical process, and the perspective of Steven Holl's architecture is shown.