Türkiye'nin yakın siyasetinde bir örnek olay 'Adalet Partisi'
A Case in recent politics of Turkey Adalet partisi (Justice Party)
- Tez No: 51601
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLSAY KURUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
149 ÖZET Türkiye'nin tarihinde, 1961-1971 dönemi önemli bir kesit oluşturur. 1961 yılı, yeni bir siyasal rejim, yeni bir Anayasa, ekonomide yeni bir örgütlenmenin yanısıra Türkiye'nin 20 yılına damgasını vuracak yeni bir siyasal partinin ortaya çıkışı açısından bir dönüm noktasıdır. Bu yeni parti, Adalet Partisi, Türk siyasal yaşamının temel öznelerinden birisi olmuştur. Dolayısıyla üzerinde çalışılması gerekiyordu. Her ne kadar AP 1960-1980 döneminin bir siyasal partisi idiyse de öncelikle 1961-71 yıllan arasındaki AP'nin nasıl bir parti olduğunun belirlenmesi özel bir önem taşımaktadır. Şurası bir gerçektir ki, siyasal partilerin oluşumu, örgütlenmesi, ideolojisi, toplumsal tabanı ve siyasal uygulamaları bize, içinde yer aldıkları siyasal rejim ve topluma ilişkin önemli ipuçları verirler. 1961-71 döneminin iki alt evresinde AP: Lidersiz bir partiden lider partisine, önce koalisyon ortağı sonra muhalefet sonra yine koalisyon ortağı bir partiden iktidar partisine, özgürlükleri savunan bir partiden tutucu ve giderek otoriter-baskıcı bir partiye, toplayıcı bir partiden sınıf partisine ve özgürlükçü nitelikler taşıyan 1961 rejimine kendisini uyarlayan bir parti olmaktan bu rejimin temel niteliklerinin değiştirilmesini talep eden bir parti olmaya doğru evrilmiştir. Sonuç olarak, 1961-71 döneminin toplumsal- siyasal ve ekonomik, oluşumları doğrultusunda AP, sermaye sahibi sınıflan temsil eden ama bölünmüş bir rejim partisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
151 ABSTRACT In the history of Turkey, 1961-1971 period is an important stage. The year of 1961 has been known as a turning point from many points: A new regime, a new Constitution, a new economic organisation and a new political party that will put its own sign to the 20 years of Turkey. The new party, Adalet Partisi (Justice Party), is one of the basic objects of Turkish political life. In that sense the party could have to be studied for the period of 1960-1980 but especially between 1961-1971. As to the fact that parties' identities which formed by their emergence, organisation, ideology, social support and political implimentations give us important clues about the political regime and the society. During two phases of the party's life between 1961-1971, AP evolved itself: from an unleading party to a party of leader, from a coalition-partner to an opposition party coalition party again and later to a party solely at power, from a party of liberties to a conservative- authoritarian and oppressive party, from a catch-all party to a class-party and finally from a party adapting itself to the liberitarian political regime of 1961 to a party of new demands to amend the main characters of the regime.. As a result, in parallel with the social- political and economic formations of the period of 1961-1971 AP precisely had become a party of regime but a fractionised party of capital owner classes.