Sosyal bilgiler dersine yönelik ters yüz öğrenme modelinin 5. ve 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve kalıcılığına etkisi
The effect of the flipped learning model in social studies course on the academic achievement and permanence of 5th and 7th grade students
- Tez No: 870150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TAŞYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, Sosyal Bilgiler öğretiminde Ters Yüz Öğrenme (TYÖ) modeli kullanılarak farklı sınıf düzeyindeki öğrencilerin; akademik başarılarına ve öğrenmelerinin kalıcılığına etkisini tespit etmek ve uygulamaya dair deney grubu öğrencilerinin görüşlerini ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin beraber kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara'da bulunan bir ortaokulda öğrenim gören toplam 99 (40'ı 5. sınıf; 59'u 7. sınıf) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda, sınıflar rastlantısal yöntemle deney ve kontrol grupları olarak belirlenmiştir. TYÖ modeli kullanılarak tasarlanmış Sosyal Bilgiler dersleri, 5 ve 7. sınıfların deney grupları ile planlanan zaman aralıkları içinde işlenmiştir. 5 ve 7. sınıfların kontrol gruplarında ise geleneksel yaklaşımla dersler işlemiştir. Veri toplama araçları olarak akademik başarı testi ve yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla bağımlı örneklem t-testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formlarıyla toplanan veriler içerik analizine tabii tutulmuştur. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre, 5. sınıf deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı ve kalıcılık puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak 7. sınıf deney ve kontrol gruplarının akademik başarıları ve bilgilerinin kalıcılığı arasında deney grubu lehine anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Araştırmanın nitel bulguları sonucunda ise her iki sınıf düzeyindeki öğrencilerin büyük çoğunluğu TYÖ modelinin öğrenmelerine katkısı olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca yedinci sınıf öğrencileri TYÖ modelinin öğrenmelerinin kalıcılaştığını ifade ederken diğer branş derslerinde de yaygınlaşması ve tüm dönem boyunca uygulanması yönünde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of applying the Flipped Learning Model (FLM) in Social Studies courses on students' academic achievement and learning permanence at different grade levels and to reveal the views of the experimental group about the implemented model. It also adopted a mixed approach that used quantitative and qualitative data together. The study group consisted of 99 students (40 in 5th grade and 59 in 7th grade, respectively) enrolled in a secondary school in Ankara during the 2022-2023 academic year. The quantitative dimension of the study involved the classes as randomly selected experimental and control groups. The experimental groups of 5th and 7th grades received the Social Studies courses designed by the FLM teaching model within the scheduled time intervals. However, the control groups of 5th and 7th grades received lessons with the traditional teaching approach. The study utilized academic achievement tests and semi-structured student interview forms as data collection tools. The collected study data were analyzed using the paired sample t-test and unpaired t-test through the SPSS software. The qualitative dimension of the study, on the other hand, involved the content analysis of the data collected through semi-structured student interview forms. Considering the quantitative findings, the study revealed no statistically significant difference between the 5th-grade experimental and control groups for academic achievement and permanence learning mean scores. However, the study found significant results in favor of the experimental group between the 7th-grade experimental and control groups for academic achievements and permanent learning. According to the qualitative findings of the study, however, the majority of the students at both grade levels stated that the FLM model contributed to their learning. Furthermore, while the 7th-grade students expressed that the FLM model made their learning permanent, they also suggested its widespread use in other branch courses and its application throughout the entire semester.