دور الذاكرة والتكرار في تطوير مهارة القراءة عند طلاب اللّغة العربية للناطقين بغيرها
Yabancı öğrencilerin Arapça okuma becerilerini geliştirmede hafıza ve tekrarın rolü
- Tez No: 699153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak Arapça öğrenen öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmede hafıza ve tekrarın rolünü, diledinimi için bir merdiven haline getirerek açıklığa kavuşturmayı ve öğrenciyi çalışmaları sırasında önüne çıkan engellerin üstesinden gelmek için uygun rehberliğe yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda, hafızanın okuma becerisini geliştirmedeki rolünün nasıl etkinleştirileceğine, öğrencinin erişim sürecini kolaylaştırmak için bilginin doğru bir biçimde ve doğru bir yöntemle alınmasını ve depolanmasını etkileyen faktörlere ışık tutmaktadır.Bu durum, öğrencinin dil edinimine yönelik duygusal ve psikolojik durumunun yanı sıra eğitici stratejiler kullanarak bu bilginin korunmasını sağlayan öğrenme yöntemine bağlı olarak gelişmektedir. Bunun ışığında, eğitim sürecinin, okuma, dinleme, yazma ve konuşma dil becerileri ile yapıcı anlama sürecinde öğrenciye eşlik eden duygular ve psikolojik durum dahil olmak üzere bilişsel-zihinsel süreçlerle ilgili bir bilgi algısına dayandığını görülmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, gönüllü okumanın beynin bilgiyi daha iyi kavrayabildiğini, anlamasını, depolamasını sağladığını, böylelikle dili edinme ve daha sonra başkaları ile pratik yapma konusunda dil yeterliliğinin elde edildiğini göstermiştir. Çalışma, öğrencilerin okuma mekanizmalarını harekete geçirmedeki etkinliklerini kanıtladığı için, eğitim stratejilerinin, özellikle de bazı gelişmiş ülkeler tarafından okuma becerisinin öğretilmesinde benimsenen stratejinin (KWL) ve zihinsel haritaların etkinleştirilmesinin önemini ortaya çıkarmıştır. Çevresindekilerle yapıcı bir diyalog kurabilen bilinçli bir birey ve yetenekli bir muhatap oluşturmak için zihnini oluşturmaya ve algılarını genişletmeye katkıda bulunmaktadır. Araştırmacı aynı zamanda ikinci dil kazanımında okuma becerisinin önemini de Krashen'in gönüllü okuma teorisi ışığında açıklamıştır. Bu teori beyini daha iyi anlama ve kavrama konusunda geliştirmekte ve kelime haznesinde depolama gücünü artırmaktadır. Aynı zamanda ikinci dil kazanımında dilsel yeterlilik seviyesini artırmakta ve bu dili başkalarıyla iletişim kurarken kullanmada yardımcı olmaktadır. Araştırmacı uygulamalı bölümde betimsel analiz yöntemini kullanmıştır. Uygulama bölümünde yabancı dil öğretimi alanında görev yapan öğretmen ve bu alanda eğitim alan öğrencilerden bir grup seçilmiş ve onlara anket uygulanmıştır. Bu gruplar hafıza ve tekrar stratejilerini kullanan ve aynı zamanda ikinci dil kazanımında doğal çevreden yararlanan kişilerden oluşmaktadır. Araştırmacı aynı zamanda öğrencinin gramatik ve dilsel terkipler ışığında okuma becerisini sürekli olarak ölçen ve okuduğunu anladığını teyit eden bir deney ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to clarify the role of memory and repetition in developing the reading skill for the Arabic students to non-native speakers. By making it a ladder to reach language acquisition, and directing the student to the right direction to overcome the obstacles that stand in his way during his studies. In this study, the researcher tried to focus on“repetition”as a strategy adopted by the Ottoman schools for teaching Arabic, passing through“Ibn Khaldun”and ending with“Skinner”. This research sheds light on the knowledge of the factors that affect the retrieval and storage of information in a proper and correct manner in order to facilitate the process of retrieval by the student. Therefore, this study focused on the importance of employing educational strategies, as well as the impact of the emotional and psychological state of the learner towards language acquisition. The researcher focused on the importance of the KWL strategy in teaching reading skill, as well as mental maps, as they proved their effectiveness in activating the students' reading mechanics. This contributes to broadening the student's perceptions, in order to make him a conscious individual and an adept interlocutor with his constructive discussions with those around him. The researcher also clarified the importance of the reading skill in acquiring a second language, by proposing the“Krachen”theory that voluntary reading makes the brain more capable of comprehension, understanding and storage, and thus the level of language proficiency is achieved in acquiring a second language, and then practicing it with others. On the practical side, the researcher relied on the descriptive analytical approach, by developing a questionnaire in which the sample of teachers and learners, students and workers in this field, was selected, which concluded that activating remembrance strategies, including repetition and providing a natural classroom environment, are all methods that lead to the acquisition of a second language. As well as conducting a continuous assessment of reading skill and ensuring the student's reading comprehension through his memorization and understanding of grammatical methods and linguistic structures in reading texts.