Graflarda yeni parametreler ve bazı sonuçları
Some parameters in graphs and some results of these parameters
  1. Tez No: 516388
  2. Yazar: EZGİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK MADEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Graf teori, uygulamalı matematiğin oldukça kullanışlı bir alanıdır. Günlük hayatta karşılaşılan bir çok probleme çözüm olması nedeniyle, son yıllarda graf teori ve uygulamalarına olan ilgi hızlı bir şekilde artmıştır. Graf teorinin önemli uygulamalarından olan topolojik indeksler, organik bileşiklerin yapısal özelliklerini açıklamak ve tahmin etmek için kullanılan sayılardır. Günümüzde bir çok topolojik indeks tanımlanmıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde graf teori ile ilgili temel tanım ve parametreler, ardından tezde kullanılan kaynaklar ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde iletim düzensizlik sayısı tanımlanmış ve bu sayı için bazı sınır değerleri elde edilmiştir. Üçüncü bölümde Co-PI enerji tanımlanmış ve bu enerji için bazı sınır değerleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde Laplacian öz değerler ve işaretsiz Laplacian öz değerlerin -ıncı kuvvetlerinin toplamları için bazı sınırlar bulunmuş ve böylece bu sınırlar nın özel bir değeri için daha önceden elde edilmiş çalışmalardaki bazı sonuçlara indirgenmiştir. Son bölümde ise tezde elde edilen sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graph theory is a very useful area of applied mathematics. In resent years, because of the solution to many problems that are encountered in daily life, the interest in graph theory and applications has increased rapidly. Topological indices which ae important applicstions of graph theory are the numerical values used to explain and predict the structural properties of organic compounds. Nowadays, many topological indices are defined. The thesis contains five main sections. In the first section, basic and fundamental definitions and parameters and then, informations about the references in the thesis are given. In the second section, transmission-non-regularity index is defined and some bounds for this index are obtained. In the third section, the Co-PI energy is defined and some bounds for this energy are obtained. In the fourt section, some bounds for the sum of the -th powers of the Laplacian and signless laplacian eigenvalues are established and so that these bounds are reduced to some of the results obtained previously works for a special case for . The final section discusses the results obtained in the thesis with suggestions.