Valproik asit tedavisi alan epilepsi hastalarının tam kan arametrelerinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin diğer antiepileptik tedavi alan hastalarla karşılaştırılması
Evaluation of complete blood count parameters of patients taking valproic acid therapy and its comparison between other antiepileptic treatments
  1. Tez No: 516429
  2. Yazar: UFUK KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT ÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada epilepsi tanısı ile takip edilen, valproik asit tedavisi alan hastaların tam kan parametrelerinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin diğer antiepileptik tedavi alan hastaların tam kan parametreleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. 01.10.2011 – 01.03.2017 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'nda takip edilmiş epilepsi tanısı ile ilaç tedavisi alan dahil olma kriterlerine uyan 411 çocuk retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar, valproik asit monoterapisi (n=116, Grup 1), valproik asit politerapisi (n=200, Grup 2) ve kontrol grubu (diğer antiepileptik monoterapi, n=95) olarak 3 gruba ayrıldı. Hastaların yaş ortalaması 8,53±4,197 idi. Kızların yaş ortalaması 8,4±4,173, erkeklerin ise 8,5±4,226 idi. Çalışma kapsamındaki hastaların %52,1'i erkek, %47,9'u kızlardan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the complete blood count parameters of patients treated with valproic acid treatment followed by epilepsy diagnosis and to compare these parameters with the complete blood count parameters of patients who received other antiepileptic treatments. We retrospectively evaluated 411 patients who met inclusion criteria and has taken epilepsy treatment between 01.10.2011 – 01.03.2017 at Gülhane Hospital Pediatric Neurology Clinic. Patients were divided into 3 groups; as monotherapy valproic acid (N=116, Group 1), valproic acid polytherapy (N=200, Group 2) and control group (other antiepileptic monotherapy, N=95). The mean age of the patients was 8,53 ± 4,197. The mean age of the females was 8,4 ± 4,173, and the mean age of the males was 8,5 ± 4,226. When the gender distribution of the patients in the study was examined, 52.1% (214) of the patients were male and 47.9% (197) were of female.