Kronik bel ağrılı hastalarda derin lazer tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Effectiveness of deep laser treatment in patients with chronic low back pain
- Tez No: 516431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUTAY TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bel ağrısı; toplumdaki her bireyin hayatının bir döneminde %84 gibi yüksek bir oranda karşılaşabildiği bir yakınmadır. Kronik bel ağrısı ise bel ağrısı şikayetinin 12 haftadan daha uzun sürmesi olarak tanımlananmaktadır. Kronik bel ağrısı toplumda ciddi oranda sakatlık sebebidir. Kronik bel ağrısında farmakolojik ajanlar, terapötik egzersizler, fizik tedavi ajanları, lokal girişimsel tedaviler, alternatif tıp yöntemleri, cerrahi uygulamalar ve bu tedavilerin kombinasyonları tedavi yöntemleri olarak kullanılmaktadır. Bu tedavilerdeki amaç; hastaların ağrı düzeylerinin düşürülmesi ve bel ağrısına bağlı fonksiyonel kısıtlamanın giderilmesidir. Çalışmamızda hastalar konvansiyonel tedavi grubu (KTG), yüzeyel lazer grubu (LLLT grubu), derin lazer grubu (HILT grubu) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Her gruba haftanın 5 günü olmak üzere 10 seans tedavi uygulandı. Tedavi öncesinde, bitiminde ve tedavi bitiminden 8 hafta sonra hastalara görsel analog skala (VAS), Quebec bel ağrısı sakatlık ölçeği (QBASÖ) anketleri, tedavi öncesi ve tedavi bitiminden 8 hafta sonra Kısa Form-36 (SF-36) anketi uygulandı. Ayrıca tedavi bitiminden sonraki 8 hafta süresince bel ağrısı nedeniyle kullanmış oldukları analjezik miktarı ve istirahat süreleri kaydedildi. Çalışmaya alınan hastaların tanımlayıcı özellikleri yaş haricinde birbirine benzer dağılım gösterdi. Yaş ortalaması HILT grubunda daha yüksekti. Bu nedenle yaşın araştırma sonuçlarına etkisini belirlemek için kovaryans analizi yapıldı ve yaşın araştırma sonuçlarına etki etmediği görüldü. Her 3 grupta da ağrı ve fonksiyonel durumda düzelmeler görüldü. HILT grubundaki hastaların ağrı düzeyi ve fonksiyonel durumlarındaki iyileşme diğer gruplara göre daha belirgin olarak tespit edildi. Bu çalışma ayrıca kronik bel ağrısında HILT uygulaması ile LLLT uygulamasının etkinliğinin karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Çalışmadan elde edilen verilere dayanılarak, kronik bel ağrılı hastaların konservatif tedavisinde HILT uygulamasının diğer tedavi modaliteleri ile kombine olarak verilmesinin ağrı düzeyine ve bireylerin fonksiyonel durumuna olumlu yönde katlı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Low back pain; is a complaint that every individual in society can meet at a high rate of 80% in a moment of his/her life. Chronic low back pain can be defined as a complaint of back pain lasting longer than 12 weeks. Chronic back pain is the cause of disability in the community seriously. In chronic low back pain, pharmacological agents, therapeutic exercises, physical therapy agents, local interventional treatments, alternative medicine methods, surgical treatments and combinations of these treatments can be used as treatment modalities. The purpose of these treatments is; lowering the patient's pain levels and relieving functional restraint on back pain. In our study, 3 groups of patients were divided into exercise group, superficial laser group (LLLT group) and deep laser group (HILT group). Each groups were given 10 sessions of treatment. Visual anolog scale (VAS) and Quebec back pain disability questionnare were administrated before and after treatment and at the 8th weeks after treatment and Short Form-36 questionnare were administrated before and at 8 weeks after treatment. In addition, the amount of analgesics and resting time that were used for back pain during the next 8 weeks were recorded. The descriptive characteristics of the patients were similar except for age. The mean age was higher in the HILT group. For this reason, covariance analysis was performed to determine the effect of age on research results, and revelead that age did not affect the results of the study. Pain and functional improvement were observed in all groups. However, the improvements in pain level and functional status of patients in the HILT group were more pronounced than in the other 2 groups. This study; is the first study to compare the efficacy of LLLT administration with HILT in chronic low back pain. Based on the data obtained from the study, it can be concluded that the combination of HILT administration with other treatment modalities in conservative treatment oontributions in pain and functional status of individuals.