Yüzücülerde kalp atım değişkenliğinin incelenmesi
Examination of heart rate variability in swimmers
- Tez No: 516698
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Yüzücülerde Kalp Atım Değişkenliğinin İncelenmesi Betül SEYHAN TAŞKIN Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA – 2018 Bu çalışmada yüzülerde kalp atım değişkenliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, yaşları ortalaması 12,10±1,758 yıl, boyları ortalaması 1,51±0,124 m, vücut ağırlıkları ortalaması 43,81±13,293 kg ve spor yaşları ortalaması 3,20±1,416 yıl olan toplam 35 erkek yüzücü çocuk katılmıştır. Araştırmaya katılan denekler haftada 6 gün düzenli olarak yüzme antrenmanı yapmaktadırlar. Çalışmamız yıllık antrenman periyotlamasının yarışma döneminde olimpik yüzme havuzunda gerçekleştirilmiştir. Kalp atım değişkenliği yüzme öncesinde, yüzme esnasında ve yüzme sonrasında 5 dakika süresince V800 su geçirmez GPS özellikli polar saat ile kayıt edildi. Kalp atım değişkenliğine ilişkin zaman ve frekans eksenli parametreler Kubios HRV standart analiz programı ile analiz edildi. Zaman eksenli parametrelerden MeanRR, RMSSD, NN, pNN50 için elde edilen ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
REPUBLIC OF TURKEY SELCUK UNIVERSITY HEALTH SCIENCES INSTITUTE Examination of Heart Rate Variability in Swimmers Betül SEYHAN TAŞKIN Coaching Education Department MASTER'S THESIS / KONYA - 2018 The aim of this study is to examine the heart rate variability in the swimmers. A total of 35 male swimmers (age mean; 12,10 ± 1,758 years, height mean; 1,51 ± 0,124 m, body weight mean; 43,81 ± 13,293 kg and sport age mean; 3,20 ± 1,416 years) participated in the study. Subjects are regularly swimming for 6 days a week. The study was carried out in the Olympic swimming pool during the competition period of the annual training period. The heart rate variability was recorded with a V800 waterproof GPS polar hours for 5 minutes before swimming, during swimming and after swimming. Time and frequency-domain parameters related to heart rate variability were analyzed using the Kubios HRV standard analysis program. there was statistically significant difference between the measurements obtained for time-domain parameters (MeanRR, RMSSD, NN, pNN50). There was no statistically significant difference for SDNN (p>0.05). there was no statistically significant difference between the measurements obtained for frequency-domain parameters (VLF, LF, HF). There was statistically significant difference for LF/HF (p> 0.05).