Türkiye'de 1960-1971 yılları arasında yaşanan gençlik hareketleri ve siyasal hayata etkileri
Youth movements between 1960-1971 in Turkey and influences on political life
  1. Tez No: 516922
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ GÖKHAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türk siyasal hayatında özel bir öneme sahip olan 1960-1971 yılları çalışmanın içeriğini oluşturmuştur. Bu dönemi önemli kılan birincil faktörler; gençlik hareketleri ve askeri müdahalelerdir. Bu faktörlerin birbiriyle ilişki halinde Türkiye'de hem etkilendiği hem de etkilediği çok sayıda gelişme olmuştur. Bu anlamda çalışmada, 27 Mayıs ve 12 Mart askeri müdahaleleri arasında Türkiye çatı siyasetinde yaşanan gelişmelerin toplumsal hareketler ve olgular üzerindeki etkileri neden-sonuç ilişkileri dahilinde incelenmiştir. Dönem içinde gençlik üzerinde etkili olan siyasal fikirler ve onların 27 Mayıs'tan itibaren temsil ettiği kurumlar sınıflandırılmıştır. 1960-1971 yılları arasında yaşanan gençlik hareketleri; fikirsel evrim, eylem, radikalleşme eğilimi, çatışmalar, küresel etkiler ve farklı toplumsal gruplarla temaslar gibi yönleriyle ve kronolojik süreçleri ile ele alınmıştır. Bu noktada Türkiye'de gençlik hareketlerinin; ideolojik çatışma ve terör faaliyetlerine evrilerek etkilediği siyasal ve toplumsal süreçler, 12 Mart askeri muhtırasına ve ülkede yönetim değişikliğine sebep olmuştur. Çalışmada, gençlik hareketlerinin kendi doğal oluşum süreçlerinin devamında geçirdiği evrelerin; dönem içinde faaliyet gösteren asker-sivil cunta ortaklıklarının merkezinde yer aldığı planlı aşamalar olarak geliştirildiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The years 1960-1971, which had a special emphasis on Turkish political life, constituted the content of this work. Primary factors that gives importance in this period are; youth movements and military interventions. Turkey has been affected by these factors as well as a large number of developments which affect both. In the first part of the work, between May 27 and March 12 military interventions, Turkish Political Life; political parties, parliaments, elections, dealing with international relations and military elements, such as acting, Turkey roof impacts on the developments in the political and social phenomena were investigated within the cause-and-effect relationships. In the second chapter; the political ideas that have influenced the youth of the period and the institutions they have represented since 27 May. In the third part, it has been analyzed in extent to youth movements between 1960 and 1971; such as ideological evolution, action, the tendency to radicalize, conflicts and contacts with different social groups, and chronological processes. In addition, global factors which triggers youth generation and the junta's activities which has strong influence on terrorized of youth generation are the scope of the subject.