The importance of the external auditor in evaluating the internal control system
İç kontrol sisteminin değerlendirilmesinde dış denetçinin önemi
  1. Tez No: 517008
  2. Yazar: AYAD MOHAMED EMHEMED ALSHATOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET URGANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma dış denetim önemini ve iç kontrol sistemine etkisini bilmeye amaçlamaktadır. Dış denetim, iç kontrol sistemini değerlendirmek için hesap kayıtları ve verilerinin kontrol edilmesidir. Dış denetici, şirketin iç kontrol sisteminin doğru olması ve kalitesinin derecesini temsil etmektedir. Ayrıca şirketteki iç kontrol yeterliliğini bir rapor şeklinde yüksek yönetime sunmaktadır. Yönetim güçlü ve zayıf noktalarını bilmek ve hataları gidermek için denetici bu zayıf ve güçlü noktalarını keşfedip yönetime yardım etmektedir. Aynı zamanda dış denetici şirketin finans verilerine doğruluk vermektedir. Ayrıca şirketin finans merkezinin gerçeğini belirlemektedir. Dış denetim yıllar boyunca farklı gelişimlerden geçmiştir. Bu gelişimler araştırmada ele alınmıştır. Ayrıca dış denetimin farklı türleri bulunmaktadır. Dış denetici işini ve görevini iyi bir şekilde yapması için birçok standartları uygulaması gerekmektedir. Bu konular detaylı bir şekilde bu araştırmada açıklanmıştır. Dış denetici işine başlamadan önce de plan yapmaktadır. Bu planın iyi bir şekilde uygulanması halde sonuçlar da iyi bir şekilde çıkmaktadır ve amaçlar da gerçekleştirilmektedir. Dış denetici işini bitirdikten sonra da denetim ile ilgili bir rapor şeklinde görüşünü vermektedir. Denetici bu raporunda iç kontrolün ne derecede doğru olması ve finans durumuyla bağımsız görüşünü vermektedir. İç kontrol ise bu araştırmada farklı tanımları, amaçları ve türleri ele alınmıştır. Ayrıca iç kontrol iyi bir biçimde olması, aktif iç kontrol sistemine ve amaçlarına ulaşması için bazı özelliklerin sağlanması gerekmektedir. İç kontrolde yeterli ve sağlam bir veri tabanı olduğunda da denetici bu durumda iyi bir şekilde analizini yapabilmektedir. Ayrıca yanlış keşfedip doğruluğunu vurgulamaktadır. Bu araştırma ayrıca dış denetim ve iç kontrolün arasındaki fakları, arasındaki ilişkiler ve birlikte olmaları gerekliliğini açıklamıştır. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek için birçok ticari şirketleri, birçok katılımcı ve birçok dış deneticiye anket dağıtılmıştır. Anketler toplandıktan sonra veriler SPSS, EXCEL ve MİNİTAB programlar kullanılmıştır. Performansın sebat ve doğruluğunda emin olmak için performanslar Cronbach Alpha ile hesaplanmıştır. Araştırmanın sonunda bu araştırma sonuç ve önerilere varmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to know the importance of external audit and its impact on the internal control system. The external audit is defined as the examination of the data and accounting records to assess the internal control system. The external auditor acts as a certificate of the validity and quality of the internal control system in the company. The internal control system in the company helps management to identify the strengths and weaknesses in the internal control system to manage the management of the strengths and weaknesses in the presence of the existence of the work of the external auditor gives credibility to the financial statements of Hip shows the fact that its financial position. External auditing has gone through various stages of development and development over the years covered by the study. External auditing also has different types of studies. In order for the external auditor to perform his work professionally and professionally, he must apply several auditing criteria that have been studied in detail and the external auditor has a plan of action Audit and in the event that they are developed and implemented in the best manner, the objectives of the audit process are achieved and the optimal results achieved. The external auditor gives the technical opinion and final report which are evidence of the quality of the internal control system in the company and the accuracy of the data It also gives her financial through his artistic vision of the development of the company and the strength and cohesion of its financial position. As for the internal control system, the study deals with its various definitions, objectives, types, etc., and the characteristics that must be met in order to achieve an effective internal control system that achieves its desired objectives. The existence of an adequate and sound database in the internal control system constitutes the main point of focus Which enables the auditor to analyze and verify its credibility by detecting existing and potential errors and deviations. The study showed the differences between the external audit and the internal control system and the relationship between them and the need to integrate them together to reach the desired goals. In order to achieve the objectives of the study, we distributed a questionnaire to a group of commercial companies, a group of shareholders and a group of external auditors. After collecting the questionnaire, I analyzed the information using different statistical methods from minitab, excel 2007, spss 20 for arithmetic mean, To verify the validity and stability of the performance was calculated Cronbach Alpha coefficient, (Cronbach Alpha), and then reach the results and recommendations of the study.