Mardin Kasımiye medresesi için yeniden işlevlendirme önerileri geliştirilmesi
Development of refunctioning recommendations for Mardin Kasimiye madrasah
  1. Tez No: 517145
  2. Yazar: AYŞEGÜL TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde kültür varlıklarını etkin bir şekilde korunabilmesi için onların çağdaş yaşam içinde kullanılan işlevsel hale getirilmesinin gerekliliği kabul edilmektedir. Bu doğrultuda, tez çalışmasında, Mardin ilinin en önemli kültür varlıklarından biri olan Kasımiye Medresesinin çağdaş yaşamın bir parçası olarak korunabilmesi için yeniden kullanım önerileri sunulmaktadır. Çalışma kapsamında, koruma düşüncesinin tarihi süreçte gelişimi, korumanın nedenleri ve koruma yöntemleri değerlendirilmiş, Kasımiye Medresesinin korunması için yeniden işlevlendirme önerileri ve işlev önerileri çerçevesinde tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, a reuse proposal is presented so that the Kasımye Madrasah, one of the most important cultural assets of Mardin, can be preserved as a part of contemporary life. Within the scope of the study, the development of the concept of conservation in the historical process, the reasons for conservation and the conservation methods were evaluated. For the preservation of the Kasımiye Medreses, proposals for refunctioning has been developed with design proposals according to the reuse proposals.