Dudak ve oral kavite kanserlerinde bazı eser element ve ağır metal (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co ve Pb) düzeylerinin belirlenmesi
Determination of some trace elements and heavy metals (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co ve Pb) levels in lip and oral cavity cancers.
- Tez No: 517188
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, DR. NAZIM BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı kliniğinde ve T.C. Sağlık Bakanlığı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Boğaz Burun polikliniğinde tanı alan ve takibi yapılan, yaşları 18-65 arasında değişen, toplam 21 tane Dudak ve Oral Kavite kanseri hastadan ve aynı yaş aralığında sağlıklı 30 bireyden alınan kan örnekleri üzerinde çalışıldı. Daha sonra dudak ve oral kavite kanserlerinde bazı eser element ve ağır metal (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co ve Pb) düzeyleri incelendi. Dudak ve oral kavite kanserli hastalardan ve sağlıklı bireylerden alınan kan serumlarındaki Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co ve Pb düzeyleri Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre yöntemi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, blood samples taken from 21 lip and oral cavity cancer patients aged between 18 and 65 who were diagnosed and followed up in Van Yüzüncü Yıl University, Medical Faculty, Department of Otorhinolaryngology and T. C. Ministry of Health, Bağcılar Training and Research Hospital, Otorhinolaryngolog Clinic and blood samples taken from 30 healthy individuals in the same age range were examined and the levels of some trace elements and heavy metals (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co and Pb) were investigated. Levels of Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co and Pb in blood serums taken from patients with lip and oral cavity cancer and from healthy individuals were determined by Atomic Absorption Spectrophotometer method.