Türkiye finansal raporlama standartları ile Vergi Usul Kanunu açısından dönen varlıkların mukayeseli değerlemesinin işletmenin finansal yapısına muhtemel etkileri
Valuation of current assets i̇n terms of TFRS / IFRS and tax procedural law with and possible effects of the appraisal on the financial structure of the companies
- Tez No: 517252
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Değerlemenin ekonomik tüm olay içerisinde gerçek ve tüzel kişilerin birbirleriyle olan ilişkilerinde ortak bir ölçüye gereksinim sonucu hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Ekonomik ilişkilerin ve giderek sosyal ilişkilerin temelinde mal ve hizmet talep etmek, üretmek, tüketmek ve tüketiciye ulaştırmak bulunduğuna göre tüm bu olguların günümüz para ekonomisinde ortak değer olarak para ile ifade edilmesi gereklidir. TFRS (Türkiye Finansal Raporlama Standartları)' da neredeyse en önemli amaç, varlıklar ve yükümlülüklerin tamamının gerçeğe uygun değerini tespit ederek işletmenin raporlama döneminde ekonomik gerçekliğini yansıtacak durumunu belirlemek oluştururken; VUK' da bir kısım finansal araçlar dışında anılan kıymetin güncel değerlerine yer verilmemekte, kıymetin işletmeye mal oluş değerinden muhasebeleştirmeyi yeterli görmekte ve işletme dışına çıkana kadar onu bu değeriyle tutmaktadır. Bu çalışmada dönen varlık kalemlerinin Türkiye Finansal Raporlama Standartları(TFRS) ile Vergi Usul Kanunu (VUK) açısından mukayeseli değerlemesi ve dönen varlıklar içerisinde yer alan stoklar üzerinden örnek bir uygulama ile değerleme sonucunun işletmenin finansman yapısına muhtemel etkileri, stokların envanterde yer alacak bedellerinin VUK ve TFRS açısından tespiti, TFRS ve VUK açısından değerlemenin işletmenin dönem karı/zararı tutarı ile vergisel yükümlülüklerine etkisi, belirlenen değerleme metodu ve değerleme çalışmalarının muhasebe politikaları ve finansal tablolar üzerindeki üzerindeki etkisi ele alınarak halihazırda yürürlükte olan Vergi Usul Kanunu ile 01.01.2013 tarihinde yürürlüğüne konulan Türkiye Finansal Raporlama Standartları çerçevesinde karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for a common measure of the relationship between real and legal persons in each case of economic events and phenomena holds an important place in our life. Since it is found that demanding, producing, consuming and delivering goods and services on the basis of economic relations and increasingly social relations, all these facts need to be expressed in money as common value in today's money economy. The valuation in our financial law is regulated in the articles of the Turkish commercial code, the Tax Procedure Law, the Capital Markets Law and the CMB communiqués. Regulations on the Tax Procedures Code of the Economic Enterprises and the arrangements to be made by the Turkish Commercial Code within the scope of IFRS ill guide the implementation of future fiscal policies and financial structure of the firm and the financial structure.The most important objective of IFRS is to determine the fair value of all assets and liabilities and determine the situation that reflects the economic reality of the business during the reporting period. The tax procedure law does not include the current values of the value mentioned except for some financial instruments, it considers the asset to be accounted for at the value of the asset and keeps it at that value until it goes out of business. Turkey In this study of current assets pen Tax Act Financial Reporting Standards a comparative valuation and a sample application on stocks in current assets with possible consequences of the valuation result to the financing and liquidity of the operatör, determination of the cost of the stocks to be included in the inventory in terms of tax procedure law and IFRS, Impact on IFRS and Tax Procedural Code in respect of period's profit or loss and tax liability, determined valuation method and effect of valuation studies on accounting policies and financial tables, the applicable Tax Procedure Law with Turkey was carried out in the framework Financial Reporting Standards comparisons.