İnfraklavikular brakial pleksus bloklarında bupivakaine adjuvan olarak eklenen deksametazonun anestezi başlangıç ve bitiş sürelerine etkisi
Effect of dexamethasone added to bupivacaine on duration of anesthesia in infraclavicular brachial plexus blocks
- Tez No: 517335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHUNDE DİLEK SUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Deksametazon periferik sinir bloklarında lokal anesteziklerle birlikte adjuvan olarak değişen dozlarda kullanılmaktadır. Deksametazon eklenen olgularda anestezi başlangıç süresi kısalmakta ve postoperatif analjezi süresi uzamaktadır. Biz infraklavikular brakial pleksus bloklarında lokal anestezik olarak sadece bupivakain kullanılmış hastalar ile bupivakaine adjuvan olarak 4 mg deksametazon eklenmiş hastalar arasında anestezi başlangıç zamanı ve postoperatif analjezi süresini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 01.01.2017-01.06.2017 tarihleri arasında infraklavikular brakial pleksus bloğu altında önkol cerrahisi geçirmiş hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Hastalar kullanılan lokal anesteziğe göre grup B (20 hasta, 25 cc %0.375 bupivakain + 1 cc NaCl); grup B+D (20 hasta, 25 cc %0.375 bupivakain + 4 mg deksametazon) olarak ikiye ayrıldı. Hastaların dosyaları incelenerek duyusal ve motor blok başlama zamanı, peroperatif hemodinamik parametreleri, postoperatif analjezi süresi ve ilk analjezi ihtiyacı zamanı, varsa bulantı - kusma ve komplikasyonları kaydedildi. Bulgular: Hastaların verileri incelendiğinde gruplar arasında demografik özellikler, turnike süresi, hemodinamik parametreler, bulantı - kusma ve komplikasyon açısından fark saptanmadı. 5. dk duyusal nervus medianus bloğu, 10. dk duyusal ve motor nervus medianus, duyusal ve motor nervus ulnaris, motor nervus radialis ile duyusal ve motor nervus muskulokutaneus blokları B+D grubunda B grubuna göre daha erken oluştu. Postoperatif motor ve duyusal blok süresi ile analjezi süresinin B+D grubunda daha uzun olduğu gözlendi. Sonuç: İnfraklavikular brakial pleksus bloklarında perinöral olarak bupivakaine eklenen 4 mg deksametazon hemodinamik parametrelerde değişikliğe yol açmadan blok oluşma süresini hızlandırmak ve postoperatif analjezi süresini uzatmak için güvenli bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In peripheric nerve blocks, different doses of dexamethasone can be used as an adjuvant to local anesthesics. Dexamethasone fasten anesthesia onset and extend postoperative analgesia duration. We aim to compare the onset of anesthesia and duration of postoperative analgesia of bupivacaine with and without 4 mg dexamethasone as an adjuvant in infraclavicular brachial plexus block. Materials and Methods: We retrospectively analyzed records from patients who underwent forearm surgery with a single injection infraclavicular brachial plexus block between 01.01.2017-01.06.2017. Patients were divided into two groups up to local anesthesic had been used, group B (20 patients, 25 cc %0.375 bupivacaine + 1 cc NaCl) and group B+D (20 patients, 25 cc %0.375 bupivacaine + 4 mg dexamethasone). Time of onset sensory and motor blokage, peroperative haemodynamic parameters, postoperative analgesia duration, postoperative analgesic agent requirement time and if nausea - vomiting and complications were recorded. Results: There was no difference between two groups for demographic data, haemodynamic parameters, tourniquet time, nausea vomiting or complications. 5. minute sensory nervus medianus block, 10. minute sensory and motor nervus medianus, sensory andmotor nervus ulnaris, sensory and motor nervus radialis block and 10. minute motor nervus musculacutaneus block occured more rapid in B+D group. Postoperative analgesia duration, motor and sensory block time was signifacently longer in B+D group.