Yeni crown eter ligand ve komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve metal seçiciliklerinin incelenmesi
The syntheses and characterization of new crown ether ligand and complexes and investigation of metal selectivity
  1. Tez No: 517544
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA HAYVALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, ilk olarak tetraetilenglikoldiklorür (1), benzo-15-crown-5 (2), 4',5'-bis(bromometil)benzo-15-crown-5 (3), 4'-formil-benzo-15-crown-5 (4) ve NO2-BODIPY (5) çıkış bileşikleri bir seri reaksiyon basamağı ile sentezlendi. 4',5'-bis(bromometil)benzo-15-crown-5'in (3) 4-hidroksikumarin ve 7-hidroksikumarin ile olan reaksiyonlarından çift kollu crown eter bileşikleri (6 ve 7) sentezlendi. 4'-amino-benzo-15-crown-5'in 3-formilkromon ve 6-metil-3-formilkromon ile farklı alkol ortamlarında gerçekleştirilen kondensasyon reaksiyonları sonucu iki ayrı seri kromon sübstitüe crown eter bileşikleri (8-10, 11-13) sentezlendi. Diğer bir çıkış bileşiği olan 4'-formil-benzo-15-crown-5 (4) ile NO2-BODIPY'nin (5) reaksiyonundan iki adet crown eter halkası içeren yeni crown-BODIPY (14) bileşiği elde edildi. Sentezlenen kumarin ve kromon sübstitüe crown eter bileşiklerinin (6a-13a, 6b-13b) alkali metal kompleksleri NaSCN ve KSCN tuzları ile sentezlendi. Sentezlenen yeni crown eter bileşikleri (6-14) ve komplekslerin (6a-13a, 6b-13b) yapıları element analizi, FTIR ,1H-NMR, 13C-NMR ve MS spektrum verilerinden yararlanılarak aydınlatıldı. Yeni crown eter bileşiklerinin (6-14) UV-spektrofotometresi ve floresans spektrometresi kullanılarak metal seçicilikleri incelendi. Ayrıca kumarin ve kromon sübstitüe crown eter bileşiklerinin (6-13) ve alkali metal komplekslerinin (6a, 7a, 6b, 7b) antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, initially synthesis of starting compounds were prepared. For this purpose, firstly tetraethylenglycoldichloride (1), benzo-15-crown-5 (2), 4',5'-bis(bromo methyl)benzo-15-crown-5 (3), 4'-formil-benzo-15-crown-5 (4) and NO2-BODIPY (5) were synthesized. Double-armed crown ether compounds (6 and 7) were synthesized by the reactions of 4 ', 5'-bis (bromomethyl) benzo-15-crown-5 (3) with 4-hydroxycoumarin and 7-hydroxycoumarin. Two diffirent series of chromone substituted crown ethers (8-10, 11-13), were synthesized by the condensation reactions of 4-amino-benzo-15-crown-5 with 3-formylchromone and 6-methyl-3-formylchromone in different solvent media. A new crown-BODIPY (14) compound containing two crown ether rings was obtained from the reaction of 4'-formyl-benzo-15-crown-5 (4) with NO2-BODIPY (5). Alkali metal complexes (6a-13a, 6b-13b) were synthesized from the reactions of synthesized coumarine and chromone substituted crown ether compounds (8-13) with NaSCN and KSCN. The syntheses of the novel crown ether compounds (6-14) and complexes (6a-13a, 6b-13b) were elucidated by the elemental analysis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR and MS spectral data. The metal selectivities of new crown ether compounds (6-14) were studied by using UV-spectrophotometer and fluorescence spectrometry. In addition, antimicrobial activity studies of chromone and coumarin substituted crown ether compounds (6-13) and alkali metal complexes (6a, 7a, 6b, 7b) were carried out.