Acil serviste gastrointestinal kanamalı hastalarda seri vena cava inferior sonografik ölçümleriyle sıvı durumunun ve tedavi yanıtının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 524258
  2. Yazar: GAYE ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Acil servise başvuran hastaların önemli bir kısmı için volüm durumunun değerlendirilmesi kritik öneme sahiptir. Bu hastalar için yatak başı, hızlı, noninvaziv, basit ve kolay ulaşılabilir yöntemler son derece önemli ve hayat kurtarıcıdır. Yatak başı ultrasonografi ile Vena Cava İnferior (VCI) çapının ölçülmesi, hastalarda intravasküler durumun değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 15/12/2017 ile 01/11/2018 tarihleri arasında akut gastrointestinal kanama ile başvuran olguların epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar sonuçları, başvuru anı ve 2 saat sonrasına VCI'a ait ultrasonografi (USG) ölçümlerinin prospektif olarak incelemesi yapılarak bilgiler kayıt edildi. Çalışmamıza 150 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Evaluation of volume status is critical for a significant proportion of patients presenting to the emergency department. Fast and noninvasive, simple and easily accessible methods for these patients are extremely important and life-saving. Measurement of Vena Cava Inferior (VCI) diameter by bedside ultrasonography helps to assess the intravascular status in patients. METHODS: Epidemiological, clinical, laboratory results and ultrasonographic VCI measurements of patients who presented with acute gastrointestinal bleeding between 15/12/2017 and 01/11/2018 to the Emergency Service of University of Health Sciences, Antalya Research and Training Hospital were recorded. Ultrasonographic measurements were performed at the time of admission and after 2 hours again. 150 patients were included in our study.