Kentiçi yollarda motosiklet güvenliğine etkiyen unsurların irdelenmesi
A study of factors affecting motorcycle safety on urban roads
  1. Tez No: 517611
  2. Yazar: ERDİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ONUR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan çalışmada 12 değişken için veri toplanmıştır. Bu değişkenler; kesimlerdeki şerit, tümsek, yaya geçidi, kavşak, minibüs hattı, otobüs hattı ve trafik ışığı sayıları ile ölçüm saati (zirve/zirve dışı), motosiklet seyir hızı, ortalama zaman cinsinden aralık, yol kenarı parklanma ve yol çizgisi durumu ile ilgi sayım ve gözlemleri içermektedir. Toplanan veriler korelasyon açısından değerlendirilerek minibüs hattı, otobüs hattı ve yaya geçidi sayısı değişkenlerine modelde yer verilmemiştir. Çalışma kapsamında kesikli değişkenlerin seçim çözümlemesinde kullanılan lojit model yaklaşımındanyararlanılmıştır. Oluşturulan modelde seçim değişkeni kilometre başına düşen fren sayısı olarak belirenmiş ve sürekli değişken özelliğinde olan bu değişkenin kesikli bir değişkene dönüştürülebilmesi amacıyla fren sayıları belirlenen eşiklere göre üç farklı seviyede temsil edilmiştir. Kilometre başına fren sayısının artması ile birlikte motosiklet seyir güvenliğinin azalacağı öngörüsüne paralel olarak, seçim modelinde yukarı seviyelere doğru gidildikçe motosiklet seyir güvenliği düştüğü kabul edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, data was gathered for 12 variables. These variables are; number of lane, number of hump, number of intersection, number of bus line, number of minibus line, number of traffic light, number of crosswalk, peak hour, pathline, headway and parking on road. Considering correlation matrix, number of bus line, number of minibus line and number of crosswalk were removed. In this study, logit model approach using for analyzing discrete variables is utilized. The choosing variable is brake number per kilometer for established model. After that three level are decided via threshold values in order to convert continuous variables to discrete variables. It is accepted that while increasing break number, motorcycle safety decrease and level number increase.