Gümrük Birliği'nin KOBİ'ler üzerindeki muhtemel etkileri 'Çorum KOBİ'leri üzerinde bir araştırma'
The Potential effects Customs Union over small scale and medium enterprises 'A researching over Çorum small scale and medium enterpriese'
- Tez No: 62116
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUD ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Gümrük Birliği; üye ülkeler arasında, gümrük vergileri ve miktar kısıtlamalarının (kota) kaldırıldığı ve üçüncü ülkelere karşı Ortak Gümrük Tarifesi'nin uygulandığı bir ekonomik bütünleşmedir. Bu bütünleşmede, üye ülkeler arasında malların dolaşımı serbesttir. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında gerçekleşen Gümrük Birliği, tüm kurallarıyla işlemediği için; Küçük ve Orta Boy işletmeler (KOBİ) üzerinde beklenen muhtemel olumlu veya olumsuz etkilerini göstermemiştir. Avrupa Birliği, Türkiye'ye taahhüt ettiği mali yardımları yapmamış, tek taraflı bazı sınırlamalar getirerek ve anti- damping soruşturmaları açarak Gümrük Birliğinin işlerliğinin bozulmasına sebep olmuştur. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Customs Union; is an economic entegration which applied Common Customs Tariffs against to the third countries and cancelled customs tax and quantitive restrictions among the members countries. In this entegration, transporting of the materials is free. As Customs Union between Türkiye and Eurepean Union didn't accomplish with its whole rules couldn't indicate positive and negative effectives as anticipated over Small Scale and Medium Scale (KOBÎ) companies. European Union didn't give capital commitment to Türkiye and limited unilaterally. Otherwise, they made investigations anti-damping and caused affection of Customs Union proces. nt