Geniş boyunlu intrakraniyal anevrizmaların tedavisinde Y stentleme ile endovasküler embolizasyon
Y-stent assisted endovascular embolization in the treatment of wide-neck intracranial aneurysms
- Tez No: 281520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, geniş boyunlu intrakraniyal anevrizmaların endovasküler tedavisinde Y konfigürasyonlu intrakraniyal stent yerleştirildikten sonra yapılan koil embolizasyonunu sunmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, yaşları 48 ile 66 (ortalama: 56) yaş arasında değişen 5'i kadın, 4'ü erkek 9 hasta alındı. Baziler arter tepe anevrizması olan hastaların 1'i 2 hafta önce subaraknoid kanama nedeniyle takibe alınmış olup diğer 8 hasta subaraknoid kanama dışındaki nörolojik semptomlarla hastaneye başvurmuştu. Anevrizmalar 3 hastada anterior komünikan, 4 hastada baziler ve 2 hastada ise orta serebral arter yerleşimliydi. 6 hastada önce Neuroform (Boston Scientific, Fremont, CA, USA) ve sonra Enterprise (J&J, Cordis, Miami Lakes, FL, USA ), 3 hastada ise 2'şer adet Enterprise stent Y konfigürasyonlu olarak yerleştirildi. Daha sonra anevrizmalar koiller ile embolize edildi. Subaraknoid kanama geçiren hasta hariç tüm hastalara işlemden bir gün önce Aspirin ve Clopidogrel yüklemesi yapıldı.Bulgular: Hastaların 8'inde (% 88,9) stentleme ve embolizasyon işlemi başarıyla yapıldı. Anevrizmalar total olarak kapatıldı. Orta serebral arter anevrizması olan 1 (% 11,1) hastada 1. Enterprise stent yerleştirildikten sonra 2. stent yerleştirilmeye çalışılırken 1. stent anevrizma içine prolabe oldu. Bu nedenle bu anevrizma parsiyel olarak embolize edildi. Bu hasta 1 ay sonra aldığı antiagreganları bırakması nedeniyle sol temporal enfarkt gelişti. Daha sonra emosyonel semptomlarla taburcu edildi. Diğer 8 hastanın 15-18. (ortalama 15,1) ay kontrol anjiografilerinde rekanalizasyon veya stent içi restenoz, 16-22. (ortalama 19,1) ay klinik takiplerinde nörolojik komplikasyon görülmedi.Sonuç: Geniş boyunlu intrakraniyal anevrizmaların tedavisinde Y konfigürasyonlu intrakraniyal stent yerleştirildikten sonra koil embolizasyonu, antiagregan kullanılabilen ve uyumlu hastalarda, kısa ve orta dönem sonuçlarına göre uygun ve etkin bir endovasküler tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this report we aimed to present coil embolization after the placement of Y-configured intracranial stent in the treatment of wide-neck intracranial aneurysms.Materials and methods: Nine patients were included in this study. There were 5 females and 4 males aged from 48 to 66 (mean: 56) years. All aneurysms embolized with Y-configured stent assisted coil embolization, 3 were located in the anterior communicating artery, 4 in basillary artery, 2 in the middle cerebral artery. One of these nine patients had basillary artery aneurysm and followed because of subarachnoid hemorrhage. 8 patient had other neurological symptoms except of haemorrhage. Enterprise (J&J, Cordis, Miami Lakes, FL, USA) were replaced after Neuroform (Boston Scientific, Fremont, CA, USA) in six patients. Couple of Enterprise Y-figured stent were placed to 3 patients. Patients were treated with aspirin and clopidogrel one day before stenting except of hemorrhage.Results: İn eight of nine patients (88.9 %) Y-configured stent assisted coil embolization were performed successfully. All aneurysms were closed totally. İn one patient (11,1%) with a left middle cerebral artery bifurcation aneurysm, when an attempt was made at passing the second stent through the first Enterprise stent, the stent protruded inside the aneurysm. Because of this after the placement of second Enterprise stent the aneurysm was partially coiled to prevent the occlusion of the inferior truncus. After one month the patient had given up antiplatelet therapy and left temporal infarct occurred. This patient was hospitalized and discharged just with emotional symptoms. No procedural complications were seen in 8 patients after 15 and 18. (mean: 15,1) month angiographic follow-ups. No neurological complications were seen in 16 and 22, (mean: 19.1) month clinical follow-ups.Conclusion: Y-configured, stent assisted coil embolization in the treatment of wide-neck intracranial aneurysms is a safe and effective method for compliant patients receiving antiplatelet therapy from the viewpoint of short and midterm results.