Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of problem solvingskills of thephysicaleducation and sports high school students in terms of variableaspects
  1. Tez No: 518179
  2. Yazar: ARİF ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPASLAN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin problem çözme becerilerini çeşitli değişkenler açısından incelemekamacı ile yapılmıştır. Araştırmaya S. Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Bölümü'nden 167, Antrenörlük Eğitimi Bölümü'nden 167 ve Spor Yöneticiliği Bölümü'nden 166 olmak üzere toplam 500 öğrenci katılmıştır. Ölçme aracı olarak öğrencilere Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Envanteri”(PÇE) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 25.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Gruplar arasındaki farklılığı ortaya koymak için Anova, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Tukey testi yapılmıştır. Cinsiyet değişkeni ile problem çözme becerileri karşılaştırmasında Bağımsız T testi yapılmıştır. P0,05). Bölüm değişkeni ile problem çözme becerisi arasında anlamlılık yoktur (p>0,05). Doğum yeri değişkeni ile problem çözme becerisi arasında anlamlılık yoktur (p>0,05). Anne meslek değişkeni ile problem çözme becerisi arasında anlamlılık yoktur (p>0,05). Baba meslek değişkeni ile problem çözme becerisi arasında anlamlılık yoktur (p>0,05). Aile aylık geliri değişkeni ile problem çözme becerisi arasında anlamlılık yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of examining the problem solving skills of physicaleducation and sport college students in terms of various aspects. 167 from the Physical Education and Sports Department, 167 from the Coaching Education Department and 166 from the Sports Management Department, a total of 500 students from Selçuk University, participated in the research.“Problem Solving Inventory”(PÇE) developed by Heppner and Petersen (1982) was applied to the students as a measurement tool. SPSS 25.0 statistical package program was used to evaluate the data and to find the calculated values. The data are summarized by giving mean and Standard deviations. Anova was conducted to determine the difference between the groups, and the Tukey test was conducted to determine from which group the difference originated. An independent T test was conducted to compare problem-solving skills with gender variables. Differences in P0,05). There is no significant relevance between departmental variable and problem solving skill (p>0,05). There is no significant relationship between birth place variables and problem solving skill (p>0.05). There is no significant relevance between mother's profession variable and problem solving skill (p>0.05). There is no significant relevance between father's profession variable and problem solving skill (p>0.05). There is no significant relevance between family monthly income variableand problem solving skill (p>0.05).