Orta yaş grubu kadınlarda pilates çalışmalarının sağlığa ilişkin fitness parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effect of pilates exercises on health-related physical fitness parameter in the middle aged women
  1. Tez No: 518445
  2. Yazar: DENİZ KAHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; orta yaş grubu kadınlarda on haftalık, haftada iki gün, bir saatlik pilates yer egzersizlerinin egzersiz öncesi ve sonrası fiziksel uygunluk parametrelerinden kassal kuvvet ve dayanıklılık, esneklik ve vücut kompozisyonuna etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya yaş ortalaması 50,42±10,81 olan 14'ü kontrol, yaş ortalaması 48,94±4,64 olan 19 denek grubu olmak üzere toplam 33 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma haftada iki gün, bir saat, 10 haftalık pilates yer egzersizleri programına katılan tüm katılımcıların egzersiz başında ve sonunda fiziksel ve motor performans özellikleri değerlendirilmiştir. Fiziksel özelliklerden boy, vücut ağırlığı, deri altı yağ kalınlıkları (Holtain marka 0.02 mm hassasiyet) ölçülmüş, yüzde yağ hesaplanmasında Yuhazs formülü kullanılmıştır. Motor performans testlerinden kassal kuvvet (pençe kuvveti), kassal dayanıklılık (mekik ve şınav), esneklik (otur-uzan testi), uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için normal dağlım gösteren grup ilk test ve son test karşılaştırmalarında eşleştirilmiş t testi, en az biri normal dağılım göstermeyen grup karşılaştırmalarında ise Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır(p0.05). Kadınlarda 10 haftalık haftada iki gün uygulanan Pilates egzersizlerin beden yağlılığında azalmalarave fiziksel uygunluk kapasitelerinde artışlara neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a group of middle age women performed Pilates mat exercises for one hour 2 days a week, for a period of ten weeks. The aim is to examine the impact on physical fitness parameters before and after exercise of muscular strength and endurance, flexibility and body composition. 33 women volunteers participated in the study; 14 were controls with an average age of 50.42±10.81, and 19 were subjects with an average age of 48.94±4.64. The Pilates mat exercises program was conducted for one hour, two days a week for 10 weeks, and the study evaluated the physical and motor performances of all participants before and after exercise. Physical characteristics measured were height, body weight, subcutaneous fat thickness (Holtain calipers with 0.02 mm accuracy); and the Yuhazs formula was used for the calculation of percent body fat. The motor performance tests applied were for muscular strength (handgrip strength), muscular endurance (sit-up and push-up), flexibility (sit and reach), For the evaluation of data, paired t-test was used in the first test and final test comparisons of the group showing normal distribution, and Wilcoxon-marked series were used for comparison in the group which did not have at least one normal distribution (p0.05). It was observed that Pilates exercises, performed twice a week for 10 weeks, led to a reduction in body fat and an increase in the physical fitness capacity of women.