Aynı seansta bilateral diz protezi yaptığımız hastaların klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, radiological and functional results of patients which we performed bilateral knee prosthesis in the same session
- Tez No: 833405
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç Bu çalışmada aynı seansta bilateral total diz protezi artroplastisi uyguladığımız hastalarımız retrospektif olarak incelenerek orta dönem sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Mayıs 2016- Şubat 2023 tarihleri arasında yeterli takibi olan, aynı seansta bilateral total diz protezi cerrahisi uygulanan 37 hastamızın 74 dizi çalışmaya dahil edildi. Hastaların 3'ü (%8,1) erkek, 34'ü (%91,9) kadındı. Yaşları 51 ile 83 arasında değişmekteydi (ortalama 70,24). Ortalama takip süresi 3,51 yıldır (6 ay- 7 yıl). Hastaların diz artrozlarının derecesinin ameliyat öncesi tespiti için Oxford Diz Skorlarına bakıldı. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası Amerikan Diz Cemiyeti kriterlerine göre; diz skoru ve diz fonksiyonel skoru açısından değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme ise Total Diz Artroplastisi Radyolojik Değerlendirme Kriterlerine göre yapıldı. Uygulanan yapay eklemleri, hastaların kendi dizleri gibi algılayıp algılamadıklarının değerlendirilmesi amacıyla Unutulan Eklem Skoruna (Forgotten Joint Score) bakıldı. Bulgular Ameliyat öncesi yapılan değerlendirmeler sonucunda Oxford Diz Skoru değerleri 1 ile 15 arasında değişmekte ve ortalama 6,14 puanla şiddetli artrozu göstermekteydi. Ameliyat öncesi eklem hareket açıklıkları değerlendirildiğinde 65° ve 105° arasında, ortalama 80,32° olarak bulundu. Ameliyat sonrası dönemde bu değerler 95° ve 140° arasında, ortalama 126,22° olarak bulundu. Amerikan Diz Cemiyeti Kriterlerine göre yapılan değerlendirmelerde diz skorları ameliyat öncesinde 24 ile 47 arasında ortalama 34.97, ameliyat sonrası diz skorları 80 ile 100 arasında ortalama 92,14 olarak bulundu. Fonksiyonel skor ameliyat öncesi 25 ile 55 arasında ortalama 36,08, ameliyat sonrası 50 ile 100 arasında ortalama 88,78 olarak bulundu. Ameliyat öncesi dönemde 1,5° ile 14,5° arasında ortalama 5,51° varus görülürken, ameliyat sonrası dönemde 0,6° ile 6,5° arasında ortalama 2,83° valgus görüldü. Total Diz Artroplastisi Radyolojik Değerlendirme Kriterlerine göre yapılan incelemelerde femoral komponentler çevresinde radyolusensi izlenmezken tibial komponentler çevresinde radyolusensi 1 mm ile“önemsiz”olarak bulundu. Ayrıca yapılan değerlendirmelerde protez yerleşimleri değerlendirildiğinde femoral ve tibial komponentlerin uyum açılarının uygun değerlerde olduğu görüldü. Unutulan eklem skoru değerlerinin 0 ile 100 arasında ortalama 83,94(%) olduğu görüldü. 1 hastamızda yüzeyel enfeksiyon görüldü. Hiçbir hastamızda revizyon ihtiyacı olmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was aimed to reveal the mid-term results by retrospectively examining our patients who underwent bilateral total knee replacement arthroplasty in same session. Materials and Methods 74 knees of 37 patients who had adequate follow-up and underwent bilateral total knee replacement surgery in the same session at Sultan 2. Abdülhamid Han Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between May 2016 and February 2023 were included in this study. Three (8,1%) of the patients were male and 34 (91,9%) were female. Their ages ranged from 51 to 83 (mean 70,24). The mean follow-up period is 3,51 years (6 months-7 years). Oxford Knee Scores were used to determine the degree of knee arthrosis of the patients preoperatively. According to the criteria of the American Knee Society; all the patients were evaluated in terms of knee score and knee functional score before and after the surgery. Radiological evaluation was performed according to Total Knee Arthroplasty Radiological Evaluation Criteria. Forgotten Joint Score scores were used to evaluate whether the patients perceived the applied artificial joints as their own knees. Findings As a result of the preoperative evaluations, Oxford Knee Score values ranged from 1 to 15, indicating severe arthrosis with an average of 6,14 points. When the joint range of motion was evaluated before the operation, it was found to be between 65° and 105°, with an average of 80,32°. In the postoperative period, these values were found to be between 95° and 140°, with an average of 126,22°. In the evaluations made according to the American Knee Society Criteria, the average knee scores were found to be 34,97 between 24 and 47 preoperatively, and an average of 92,14 postoperative knee scores between 80 and 100. The functional score was found to be between 25 and 55 preoperatively, with an average of 36,08, and between 50 and 100 after the operation, with an average of 88,78. An average of 5,51° varus was observed between 1,5° and 14,5° in the preoperative period, while an average of 2,83° valgus was observed between 0,6° and 6,5° in the postoperative period. In the examinations performed according to the Total Knee Arthroplasty Radiological Evaluation Criteria, radiolucency was not observed around the femoral components, while radiolucency was found to be“insignificant”with 1 mm around the tibial components. In addition, when the placement of the prosthesis was evaluated in the evaluations, it was seen that the compatibility angles of the femoral and tibial components were at appropriate values. Forgotten joint score values were found to be 83,94(%) between 0 and 100. Superficial infection was seen in 1 patient. None of our patients needed revision.