Bozulabilen ürünler için tazelik ve stok düzeyine duyarlı optimal dinamik fiyatlandırma politikalarının geliştirilmesi
The development of optimal dynamic pricing policies which is sensitive to freshness and stock level for perishable products
- Tez No: 518557
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hızlı tüketim ürünleri kısıtlı raf ömrü dolayısıyla, üretildikleri tarihten kısa bir süre sonra ürün ömrünü tamamlar. Raf ömrünü satılamadan veya kullanılamadan tamamlayan ürünler atılırsa, hem maddi hem de manevi kayıplar ortaya çıkar. Gereksiz yere market raflarını işgal eden bu ürünler, aynı zamanda marketlerin verimsiz bir stok yönetim politikası izlemesine de neden olmaktadır. Gerek üretici, gerek satıcı, gerekse de tüketici açısından oldukça yüksek maliyetlere sebebiyet vermek dışında, bu tarz fiyatlandırma politikaları nedeniyle elde kalan ve bozulan ürünler çevre problemlerini de beraberinde getirmektedir. Ele alınan çalışma kapsamında, raf ömrü sona ermek üzere olan ve genellikle atıl hale gelen ürünlerin stokları için yeni bir fiyatlandırma politikası geliştirilerek, bu ürünlerin diğer stoklarına oranla satılabilirliğinin artırılması sağlanmak istenmektedir. Böylece bu çalışmada, yaşantımızdaki ürün sürdürülebilirliğinin daha etkin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla; hem market maliyetlerini minimum seviyeye indirecek, hem de ürün kullanım oranlarını maksimize edecek fiyatlandırma model yaklaşımı önerilmiştir. Önerilen bu yaklaşım farklı dinamik fiyatlandırma modelleri için tez kapsamında uygulamaya alınmış, sonuçlar analiz edilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Perishable products run their life cycle in a short period of time due to the shortness of their shelf lives. Product efficiency falls when especially non-recyclable products are thrown away without being used. Furthermore, this kind of products which unnecessarily occupy shelves of supermarkets cause supermarkets to follow an insufficient stock management policy. Unconscious and unplanned use of our limited natural resources will deteriorate the product portfolio for the future generations. Such unconscious production and consumption patterns will disrupt natural balance and damage sustainability of products. In addition to creating very high costs for producers, sellers and consumers alike, these unsold or stale products lead to environmental problems due to such pricing policies. In other words, although the products which have to be thrown away without being sold are attributed by many managers to be attributable to the unplanned over-orders, the actual reason is something else. The real contributor of the problem is changing purchase attitudes of customers as a result of wrong pricing policies of wholesaler. In addition, limited resources are also consumed fast and in unnecessary amounts. The imbalance in respect to the sustainability of these products leads to increase in the production and procurement costs and failure to achieve balance among them.