Üniversite öğrencilerinin birinci basamak sağlık hizmetleri hakkında bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of university students' knowledge and attitudes about primary health care services
  1. Tez No: 967031
  2. Yazar: DUYGU BARUT YARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Birinci basamak sağlık hizmetleri hem tedavi edici hem de koruyucu sağlık uygulamalarını içeren, sağlık sisteminin temel yapı taşlarından biridir. Bu hizmetler bireylerin ilk başvuru noktası olup, toplum sağlığının korunmasında ve sağlık hizmetlerinin etkin yönetiminde önemli rol oynamaktadır. Ancak, düşük sağlık okuryazarlığı ve bilgi eksikliği, bireylerin bu hizmetlerden yeterince yararlanamamasına neden olabilmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızda üniversite öğrencilerinin sağlıkta basamaklandırma, birinci basamak sağlık kuruluşlarını hakkındaki bilgi düzey ve farkındalıkları belirmek amaçlanmış ve birinci basamak doğru kullanımını öğrenmek amacıyla anket soruları düzenlenerek veri toplanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu betimsel ve kesitsel çalışma, Aralık 2024–Ocak 2025 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Mediko-Sosyal Tesisi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 230 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler, Google Formlar aracılığıyla hazırlanan ve demografik bilgiler ile birinci basamak sağlık hizmetlerine yönelik farkındalığı ölçmeye yönelik üç ana bölümde toplam 49 sorudan oluşan bir anketle toplanmıştır. Bu sorular arasında demografik bilgiler, sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu ve kronik hastalıklarla ilgili 11 soru bulunurken; geri kalan kısımda literatür taramasıyla oluşturulmuş, birinci basamak sağlık hizmetlerine dair farkındalık ölçmeye yönelik 33 iki seçenekli soru ile 5 vakaya dayalı, beş şıklı sorular yer alıyordu. Çalışmamıza toplamda 230 üniversite öğrencisi katıldı. İstatistiksel analizler IBM SPSS 29.0 programı kullanılarak yapılmış, normal dağılım varsayımı sağlanmadığı için parametrik olmayan testler (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Ki-kare ve Spearman korelasyon analizi) uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Primary health care services are one of the cornerstones of the health system, encompassing both curative and preventive health practices. These services are the first point of contact for individuals and play an important role in protecting public health and effectively managing health services. However, low health literacy and lack of information can prevent individuals from adequately benefiting from these services. In this context, our study aimed to determine university students' knowledge and awareness of healthcare cascading and primary healthcare institutions, and data was collected through survey questions designed to learn about the proper use of primary healthcare. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 230 university students who visited the Family Medicine Clinic at Kocaeli University Medical-Social Facility between December 2024 and January 2025. Data were collected using a survey consisting of 49 questions divided into three main sections, including demographic information and questions aimed at measuring awareness of primary healthcare services, prepared using Google Forms. Among these questions, 11 were related to demographic information, utilization of health services, and chronic diseases; the remaining section included 33 two-option questions and five case-based, five-option questions designed to measure awareness of primary healthcare services, which were developed through a literature review. A total of 230 university students participated in our study. Statistical analyses were performed using IBM SPSS 29.0 software. Since the assumption of normal distribution was not met, non-parametric tests (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Chi-square, and Spearman correlation analysis) were applied. The significance level was set at p0.05).