Deneysel dağılım fonksiyonuna dayalı yeni uyum iyiliği testleri
New goodness-of-fit tests based on empirical distribution function
- Tez No: 519220
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dağılım varsayımları, istatistiksel yöntemlerin merkezinde yer almaktadır. Örneklem dağılımı ile deneysel dağılım arasında fark olup olmadığını incelemek için uyum iyiliği test istatistikleri kullanılır. Literatürde çok sayıda uyum iyiliği test istatistiği bulunmasına karşın, bu istatistiklerin güç değerleri her çalışmada farklı bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Cressie-Read güç ıraksama ailesi istatistiğini kullanarak deneysel dağılım fonksiyonuna dayalı güç değerleri daha yüksek yeni test istatistikleri elde etmektir. Bu çalışmada, deneysel dağılım fonksiyonuna dayalı uyum iyiliği test istatistikleri ile önerilen uyum iyiliği test istatistikleri I. tür hata ve güç değerleri yönünden Monte Carlo benzetim tekniği yardımıyla karşılaştırılmıştır. Önerilen test istatistiklerinin güç değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Distributional assumptions are at the core of statistical methods. Goodness-of-fit test statistics are used to examine whether there is a difference between the sample distribution and the empirical distribution. Although there are large number of goodness-of-fit tests in the literature, the powers of these statistics are different in each study. The purpose of the study is to obtain new powerful goodness-of-fit tests based on the empirical distribution function by using Cressie-Read power divergence statistics. In this study, power divergences statistics are transformed in order to introduce new goodness-of-fit tests. Critical values, type I error rates and powers of tests are obtained by using Monte Carlo for several sample sizes. Several power comparisons are performed to show that the new tests are generally more powerful than the original ones for testing normality.