Boş zamanları değerlendirme alışkanlıkları
The Customs of evulating leisure(The patern of Turkey)
- Tez No: 51928
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET însanlık tarihi kadar eski bir konu olan boş zamanların değerlendirilmesi konusu, özellikle Batıda 18. yüzyılın sonlarına doğru yaşanan sanayi devrimleri ile daha önceleri ön planda olan insan gücü yerini makinalara bırakınca, insanların boş zamanlarında bir artış olmuş ve boş zamanları değerlendirme kavramı sosyolojinin önemli bir konusu haline gelmiştir. Ülkemizde 1980'lerden itibaren toplumsal hayatın çeşitli alanlarında oldukça sık kullanılan rekreasyon, bireyin çalışma ve diğer faaliyetlerinin dışında kalan boş zamanlarında, zevk ve doyum elde etmek, eğlenmek, dinlenmek, toplumsal ve bireysel açılardan gelişmek amacıyla; kültürel, sportif, sanatsal aktivitelerden herhangi birine katılması anlamına gelmektedir. Ekonomik refahın ve toplumsal gelişmişliğin önemli bir göstergesi olarak kabul edilen boş zamanların iyi bir şekilde değerlendirilmesi konusu, günümüzde bireylerin doğal bir ihtiyacı haline gelmiştir. Bireylerin ilgilerine, yeteneklerine, yaşlarına, cinsiyetlerine, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durumlarına, bulundukları bölgenin imkânlarına, iklimine, coğrafi şartlarına, sahip olunan araç gereç ve tesislere göre gönüllü olarak tercih etmiş oldukları bir veya birkaç etkinlikle boş zamanlarını istedikleri şekilde değerlendirmeleri amaçlanmaktadır. Toplumun hangi kesiminden olursa olsun bireylerin boş zamanlarını değerlendirilme bilincine ulaşmaları ve kendi özgür iradeleri ile katılacakları etkinlikleri seçmeleri sağlıklı, bilinçli ve mutlu bir toplumun oluşmasını sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle bireylerin çalışma verimleriniII artırmak için boş zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The evulation of the spare times that is as old as the hisrory of humanity has become one of the most important subject of sociology because human power has put its place to machines and men has had so much spare time than before. The term recreation often used in our country after 1980s means to get pleasure in one's free times, enjoy oneself, rest, and porticipate in one of the cultural, sportific and artistic activities. The subject of evaluating the free times that has been considered as the sign of counfort and social development, has become a natural need of the individual. The purpose is that the indivuals should evuluate their free times according to their interest, abilities, age, sexs, socio-cultural and socio-economic situations, and to the possibilities of the region they live in, climate, geographical conditions and the means at hand. It is extremely important that the indivuals from every part of society spend their free times, to be conscious of the importance of »free times, and porticipate in the social activities with their free wills so, the individuals be helped in spending must their spare times to incrase their effectiveness.