Üniversite öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirme anlayış ve alışkanlıkları üzerine karşılaştırmalı bir araştırma (Atatürk Üniversitesi örneği)
A Comparative study about free time mentalities and habits of university students (Ex. Atatürk University)
  1. Tez No: 69161
  2. Yazar: MEHMET YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. AHMET TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
VIH ÖZET Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rekreasyon kavramına ilişkin tanım ve kavramların çeşitli yönleri ele alınarak konunu boyutları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Erzurum Atatürk Üniversitesi' nin farklı bölümlerinde okuyan öğrencilerin boş zaman anlayış ve alışkanlıkları üzerine alan araştırması yapılmıştır. Çalışmaya giriş niteliği taşıyan birinci bölümde, zaman ve rekreasyon kavramları tanımlanmış, oyun kavramının izahı yapılmıştır. Daha sonra rekreasyon çeşitlerine değişik bakış açılarından yaklaşılmış beden eğitimi ve spor ile ilişkisi ortaya konmuştur. Birinci bölümün son kısmında rekreatif faaliyete etki eden cinsiyet, gelir düzeyi, fiziki ve sosyal çevre konuları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde, birinci bölümdeki teorik bilgiler esas alınarak Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin boş zaman anlayış ve alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada belirlenmiş olan değişkenler arasındaki ilişkiye bağlı olarak geliştirilen hipotezler kikare test istatistiğinden yararlanılarak değerlendirilmiş, bilgi ve veriler basit ve çapraz tablolarla sunulmuştur. İkinci bölümün sonunda araştırmada çıkan sonuçlar değerlendirilerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY This study was originated from two parts. In the first part,dmension of subject was tried to put down by giving the description of recreation and several points of concepts. In the second part, an area work was held on the free time mentalities and habits of students in different parts of Atatürk University. In the first part, concepts of time and recreation was descriped and the concept of play was explained. Then, the kinds of recreation was aproached from the different point of view and the relation between it and sport and physical training was obtained. At the end of the first part, We noticed on the subjects sex, physical and social environment and income level tnat effect the recreatve activity. In the second part, as a basis of theoric information and interview was held with aim of being determined the free time mentalites and habits of students in Atatürk University. The hipotesis that improved from the relations of variants were subjected to chi-square statistic and the t a turn were given as the simple and croos tables. The study was finished by evaluation of results at the end of the second part.