Vergi Hukuku bakımından tefecilik
Usury in terms of Tax Law
- Tez No: 519286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Finansman kaynağına ihtiyaç duyan kişiler bazı durumlarda, çeşitli sebeplerden dolayı kanuni olarak finansman faaliyetinde bulunan kişi veya kurumlar yerine bu tür faaliyetleri yasa dışı yollardan gerçekleştiren kurumlara yahut gerçek kişilere gidebilmektedirler. Bu gibi durumlarda karşılaşılan tefecilik faaliyetleri, Ceza Hukuku bakımından suç niteliği taşımasının yanı sıra devletin uğramış olduğu vergi kaybı nedeniyle Vergi Hukuku bakımından da özel bir önem taşımaktadır. Bu doğrultuda çalışma, tefecilik faaliyetlerine dair kanuni düzenlemeleri ve bu suç tipinin uygulamadaki sonuçlarını, Vergi Hukuku özelinde doktrin ve yargı kararları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tefeciliğin suç tipi olarak düzenlendiği Türk Ceza Kanunu çerçevesinde inceleme yapılmaktadır. İkinci bölümde tefecilik faaliyetleri özel vergi türleri bakımından ele alınmakta, son bölümde ise tefecilik faaliyetleri Vergi Ceza Hukuku ve Vergi Yargılaması Hukuku çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Under some circumstances, people needing funding source prefer institutions and real persons involved in illegal action to institutions and organizations involved in legal action for various reasons. Usury activities in similar cases have a special meaning due to tax loss of government in terms of Tax Law besides, mean crime in terms of Criminal Law. This study aims to investigate legislative acts on usury activity, consequences of the crime in practice and within the frame of doctrine and judicial decisions. The study consists of three part. First part contains the usury activities are accepted as a type of offence within the frame of the Turkish Criminal Law disclosures. The usury activities were dealt with in terms of special tax types and within the frame of the Tax Criminal Law and Tax Justice Law in turn.