Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde serum ve glukokortikoid ile indüklenebilen kinaz 1 (SGK-1) inhibisyonunun epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) aracılı sinyal yolağı üzerindeki etkisi
Effects of serum- and glucocorticoid-inducible kinase 1 (SGK-1) inhibition on epidermal growth factor receptor (EGFR) signaling in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 519503
  2. Yazar: ABDULSAMET SANDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LALE DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde (KHDAK) epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) sinyal yolağının onkojenik aktivasyonu görülmektedir. KHDAK hücrelerinde Serum ve Glukokortikoid ile İndüklenebilen Kinaz 1'in (SGK-1) ekspresyonunun artması proliferasyon ve migrasyonla ilişkili bulunmuştur. SGK-1'in substratı olan NDRG1 proteininin, pankreas ve kolon kanserinde EGFR aracılı sinyal iletimi ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada, A549 ve H1299 insan KHDAK hücre dizilerinde SGK-1 inhibitörü GSK650394'ün hücre proliferasyonu ve EGFR sinyal yolağı üzerine etkisi ilk kez incelendi.
Özet (Çeviri)
Oncogenic activation of epidermal growth factor receptor (EGFR) signaling exists in non-small cell lung cancer (NSCLC). Increased expression of Serum and Glucocorticoid Inducible Kinase 1 (SGK-1) in NSCLC cells was found related to proliferation and migration. Relationship between EGFR signaling and a SGK-1 substrate, NDRG1, was also shown in pancreas and colon cancer. In this study, we analyzed the effects of SGK-1 inhibitor GSK650394 on cell proliferation and EGFR signaling in A549 and H1299 human NSCLC cell lines for the first time.